zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: Budżet UE będzie tematem rozmowy premiera i szefa RE

14:27, 01.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Unijny budżet na lata 2021-2027 oraz Europejski Instrument na rzecz Odbudowy, będą tematami środowej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Rozmowa ma związek ze szczytem RE, który odbędzie się w dniach 17-18 lipca w Brukseli. W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej KPRM rzecznik rządu zaznaczył, że rozmowa będzie kolejną okazją do przedstawienia przez premiera kompleksowego stanowiska Polski w sprawie wieloletniego budżetu UE.

„Podczas konferencji szefów państw i rządów Unii Europejskiej (19 czerwca br. – PAP) Polska poparła pakiet Komisji Europejskiej, obejmujący dostosowaną propozycję Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 oraz Europejski Instrument na rzecz Odbudowy, jako podstawy do dalszej dyskusji. Zaproponowany w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, dodatkowy wobec regularnych Wieloletnich Ram Finansowych budżet w wysokości 750 mld euro stanowić będzie impuls rozwojowy, którego potrzebuje europejska gospodarka” – podkreślił w komunikacie rzecznik rządu.

Strona polska – dodał Müller – „podkreśla kluczowe znaczenie wsparcia w formie grantów, wobec którego pożyczki powinny stanowić funkcję uzupełniającą”. „Fundusz Odbudowy powinien zawierać sprawiedliwe mechanizmy dystrybucji środków, uwzględniające specyfikę państw członkowskich, zwłaszcza różnice w zdolności do reakcji na kryzys wynikające z poziomu zamożności poszczególnych państw” – napisał rzecznik rządu.

Zapewnił, że Polska konsekwentnie podnosi postulat uwzględnienia w budżecie UE silnej polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej, wskazując, że finansowanie nowych priorytetów UE nie powinno odbywać się kosztem dotychczasowych, sprawdzonych polityk traktatowych.


Wideokonferencja premiera z szefem Rady Europejskiej. Tematem rozmów unijny budżet
„Polska podkreśla kluczowe znaczenie wspólnego rynku i budżetu UE w procesie odbudowy europejskiej gospodarki po kryzysie związanym z pandemią, akcentując wagę strategii rozwoju przemysłu w UE, która powinna przynosić korzyści wszystkim państwom członkowskim” – zaznaczył rzecznik rządu.

– W obszarze tzw. zielonej transformacji, dla naszej gospodarki kluczowe jest zapewnienie wsparcia unijnego dla infrastruktury gazowej: utrzymanie gazu naturalnego w miksie energetycznym, jako paliwa przejściowego, jest niezbędne dla przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, także w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – dodał Müller.


Lipcowy unijny szczyt w nowym reżimie sanitarnym
Propozycja unijnego budżetu dobrze przyjęta przez Polskę

Przedstawiona pod koniec maja propozycja budżetu UE na lata 2021-2027 wraz ze środkami na ożywienie gospodarcze po załamaniu wywołanym pandemią koronawirusa została dobrze przyjęta przez Warszawę. Przewiduje ona, że Polska będzie po Włoszech i Hiszpanii trzecim największym odbiorcą pożyczek i grantów na odbudowę po pandemii. Z planowanych 750 mld euro do Polski miałoby trafić około 64 mld.

Nie wiadomo jednak, ile z tych założeń zostanie utrzymanych, bo wiele państw członkowskich krytykowało zaproponowany (i korzystny dla Polski) klucz podziału funduszy. Opiera się on bowiem na danych dotyczących PKB i bezrobocia z lat 2015-2019, czyli jeszcze sprzed pandemii. Taki sposób alokacji krytykowali nawet najbliżsi sojusznicy polskiego rządu z grupy Wyszehradzkiej – Czechy i Węgry.


Premier: Europejski Fundusz Odbudowy dla całej Europy to 750 mld euro
Opór tzw. oszczędnej czwórki

Większym problemem jest jednak opór tzw. oszczędnej czwórki, czyli Holandii, Danii, Austrii i Szwecji. Kraje te chcą, by jak największa część środków na odbudowę gospodarczą miała formę pożyczek, a nie grantów, a wieloletni budżet był okrojony do minimum odpowiadającego ok. 1 proc. PKB 27 państw członkowskich.

Konsultacje z unijnymi liderami szef RE rozpoczął w zeszłym tygodniu. W tym tygodniu Michel kontynuuje cykl wideokonferencji – rozmawiał już m.in. z szefami państw i rządów Bułgarii, Łotwy, Chorwacji, Luksemburga, Rumunii, Węgier. W środę ma rozmawiać z przedstawicielami władz: Estonii, Belgii, Polski, Słowacji i Austrii, a w czwartek z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.


PE przeciwko cięciom w przyszłym budżecie UE i za silnym funduszem ożywienia

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych