zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: Chcemy, aby dostęp do kanałów TVP był możliwy także za pomocą platform satelitarnych i kablówek

16:16, 05.12.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Chcemy, aby dostęp do telewizji publicznej telewizyjnego był możliwy także za pomocą platform satelitarnych i kablówek – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller, odpowiadając na pytania o plany dotyczące przypisania pierwszych pięciu pozycji na pilotach dla kanałów TVP.


Podziel się:   Więcej

– Przepisy, o których pan mówi dotyczą szerszego spektrum. Przede wszystkim chcemy uregulować rynek medialny w taki sposób, aby np. abonenci kablówek, telewizji satelitarnych nie byli zmuszani do tego, aby np. kupować całe pakiety telewizyjne w stacjach – powiedział Müller na poniedziałkowej konferencji prasowej. Według niego teraz jest tak, że jeśli ktoś chce kupić w telewizji kablowej lub satelitarnej jakiś jeden kanał, „to dostawca nas zmusza, żebyśmy kupili cały pakiet, zapłacili bardzo dużo i nie możemy wybrać pojedynczego kanału". – To jest główny powód, dla którego jest przyjmowana ta ustawa – zaznaczył rzecznik.

Müller przypomniał, że na bazie aktualnie obowiązujących przepisów media publiczne w Polsce są współfinansowane z budżetu państwa i z abonamentu radiowo-telewizyjnego. – W związku z tym chcemy wprowadzić przepisy, które będą zobowiązywały dostawców telewizji, aby wszystkie kanały np. telewizji regionalnych były dostarczane też do obywateli – powiedział rzecznik.

– Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dodatkowo może też, podobnie jak to miało miejsce dotychczas, wskazać, które inne kanały – na bazie konsultacji społecznych – będą miały podobne wymogi, czyli które będą musiały być obowiązkowo też podawane w ramach usług kablowych czy satelitarnych – powiedział rzecznik.

Zaznaczył, że każdy będzie mógł wybrać na pilocie ten kanał, który będzie chciał. – My tyko chcemy, aby dostęp do telewizji publicznej, czyli opłacanej z budżetu państwa, współfinansowanej z abonamentu radiowo–telewizyjnego był możliwy też za pomocą platform satelitarnych i kablówek, bo i tak jest dostępny na multipleksie, choć nie w całym zakresie, a szkoda by było, gdyby np. obywatele nie mogli skorzystać z takich kanałów jak TVP Kultura czy TVP Sport– powiedział Müller.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych