zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: Egzekwowanie obecnych przepisów będzie wzmocnione

08:53, 31.03.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Potrzeba jeszcze większej dyscypliny; egzekwowanie obecnych przepisów będzie wzmocnione – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego we wtorek rozważane będzie np. ograniczenie liczby osób przebywających w sklepach.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu był pytany w Programie 3 Polskiego Radia o działania, które miałyby spowolnić epidemię COVID-19 w Polsce w kontekście planowanej na wtorek konferencji prasowej, gdzie mają być ogłoszone kolejne restrykcje.

Według Müllera największym problemem przy rozprzestrzenianiu się choroby są częste kontakty międzyludzkie w miejscach publicznych i nie stosowanie się do zaleceń dotyczących trzymania się odległości oraz nie gromadzenia się w grupach.

– To jest wyzwanie, które jest przed nami i dotyczy takich miejsc jak parki czy inne miejsca zgromadzeń – dodał.

– Egzekwowanie tych przepisów, które obowiązują zostanie wzmocnione – zapowiedział Müller, pytany, co jeszcze rząd może zrobić, aby ludzie nie przebywali w parkach.

– Wchodzą już obowiązki, z tą ustawą, która została przyjęta przez Sejm i Senat, obowiązek związany z aplikacją kwarantanna, czyli odciążenie policjantów, którzy odwiedzają aktualnie osoby przebywające w kwarantannie w domach – to jest w tej chwili 200 tys. osób. Dzięki temu policja zostanie odciążona i będzie mogła w większym zakresie kontrolować ulice tak, aby również weryfikować kwestię przestrzegania pozostałych przepisów – zaznaczył rzecznik rządu.


Dodał, że w przypadku, gdy są większe zbiorowiska ludzi, niż te, które są dozwolone, należy o tym informować służby.


Premier ma ogłosić kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa
Na pytanie, czy w nowych regulacjach będą kwestie związane np. z godzinami otwarcia sklepów czy ograniczenia osób, które mogą przebywać w sklepie, odparł: „To jest wariant, który jest rozważany podczas dzisiejszego zespołu zarządzania kryzysowego”.


Dopytywany, czy sklepy będą otwarte tylko przez jakiś czas w ciągu doby, powiedział, że „bardziej chodzi o kwestie związane z limitami osób, które przebywają w tych sklepach, bo różnie dostosowują się podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą”.


Senat przyjął poprawki do noweli ustaw zdrowotnych związanych z COVID-19
Zapytany, czy rząd rozważa wprowadzenia któregoś ze stanów nadzwyczajnych w związku z koniecznością wprowadzenia lepszej dyscypliny, odpowiedział, że „w tej chwili nie ma takich wariantów”.

– Nie będzie takiego wniosku w dniu dzisiejszym – zaznaczył. – Oczywiście w wariancie rozwoju choroby na wielką skalę zawsze takie warianty są na przyszłość brane pod uwagę, natomiast w tej chwili na szczęście dyscyplina Polaków jest wysoka, oczywiście powinna być wyższa – dodał Müller. Przyznał, że kwarantanna przynosi efekty zadowalające.


– Ten tydzień i tydzień następny będzie bardzo kluczowy, dlatego też ta potrzeba jeszcze większej dyscypliny, ponieważ te dwa tygodnie zdecydują o tym, czy z jednej strony nie narazimy zdrowia swoich krewnych, swoich znajomych czy spotykanych na ulicy osób, czy z drugiej strony – - nie narazimy swoich miejsc pracy, bo to też jest ważna rzecz: pamiętajmy o tym, że to, czy zachowamy dyscyplinę oznacza też, czy szybciej wrócimy do normalnego funkcjonowania gospodarczego, a tym samym czy ochronimy nasze miejsca pracy – podkreślił.


Senat przyjął z poprawkami tzw. tarczę antykryzysową

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych