zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: Fałszowanie historii w imię poprawnych relacji to bardzo zła polityka

08:20, 17.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Zafałszowanie historii w imię udawanych poprawnych relacji to bardzo zła polityka, na którą nigdy nie będziemy się godzić – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w kontekście przypadającej we wtorek 80. rocznicy ataku sowieckiej Rosji na Polskę.


Podziel się:   Więcej

17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

Jak przekazała w poniedziałek agencja RIA Nowosti, b. szef administracji prezydenta Rosji, a obecnie szef rady opiekuńczej Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego (RWIO) Siergiej Iwanow wyraził opinię, że twierdzenia, że ZSRS jesienią 1939 r. okupował Polskę są niezgodne z faktami historycznymi.

O rocznicę sowieckiej agresji i słowa rosyjskiego polityka pytany był w radiowej Jedynce rzecznik rządu Piotr Müller. Przypomniał on, że we wtorek premier Mateusz Morawiecki przebywa na Litwie, która jest „bardzo ważnym krajem pod kątem budowania sojuszu bezpieczeństwa”.


17 września – Dzień Sybiraka. 80. rocznica inwazji sowieckiej

„Trzeba o tym odważnie, wprost mówić”

Odnosząc się do wypowiedzi Iwanowa, Müller ocenił, że są one „przerażające”.

– Bo to są cytaty de facto z końcówki lat 30., lat 40., propagandy radzieckiej, która mówiła, że przychodzi z bratnią pomocą Polsce, która potrzebuje pomocy. Wiemy, jak było naprawdę, wiemy, co się naprawdę wydarzyło w Polsce, że to tak naprawdę był sojusz dwóch mocarstw, które napadły na nasz kraj i napadły na inne kraje i trzeba o tym odważnie, wprost mówić – mówił rzecznik rządu.

Jak podkreślił, o tym właśnie mówił w swoim przemówieniu 1 września prezydent Andrzej Duda.Jednorazowe świadczenia dla Sybiraków. Prezydencki projekt trafił do Sejmu
Polityka historyczna

Pytany o program PiS, w którym w sekcji dotyczącej polityki historycznej figuruje zapis mówiący o zwalczaniu „wszelkich objawów antypolonizmu” i „fałszowania naszej historii”, rzecznik rządu podkreślił, że „zafałszowanie historii w imię udawanych poprawnych historii to bardzo zła polityka”.

– Na taką politykę na pewno nigdy nie będziemy się godzić, tak jak doświadczenia Polski pokazują – to się nigdy nie sprawdzało – podkreślił.