zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: Komisja śledcza ds. wykorzystania metod operacyjnych, nic by nie wyjaśniła

08:21, 25.01.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Przy obecnej niskiej jakości debaty publicznej ewentualna komisja śledcza ds. wykorzystania metod operacyjnych, nic by nie wyjaśniła - ocenił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Müller został w Polskim Radiu 24 zapytany o pomysł powołania komisji śledczej w Sejmie, która wyjaśniałaby m.in. wykorzystanie programu Pegasus. Pytano go też o planowaną wizytę w Polsce m.in. europosła Estebana Gonzaleza Ponsa i jego wypowiedzi.

- W tej chwili, ze względu na obniżającą się jakość debaty parlamentarnej, ta komisja nic by nie wyjaśniła, nie byłaby elementem poważnej dyskusji i poważnej refleksji parlamentu nad tym obszarem - odpowiedział.

- Co do kwestii wizyty delegacji z Parlamentu Europejskiego, ostatnie wypowiedzi jednego z eurodeputowanych nie pozostawiają wątpliwości, że to element gry politycznej - dodał Müller.

„Na ten moment nie mamy sygnałów, by Polska miała być ofiarą działań militarnych ze strony Rosji”
Na początku lutego deputowani PE pod przewodnictwem hiszpańskiego europosła Estebana Gonzaleza Ponsa (EPL) przyjeżdżają z misją obserwacyjną do Polski „w celu zbadania nielegalnej inwigilacji opozycji przy użyciu Pegasusa” - poinformował w połowie stycznia szef grupy PO-PSL w PE Andrzej Halicki.

Pons wypowiadając się dla portalu Euractiv.pl w sprawie tej misji powiedział: „Spróbujemy pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić władze, które wydają się nie być dobre dla Polski”.

- Część osób odkrywa się z prawdziwymi intencjami, ale popatrzmy na to wszystko z góry. Widzimy sytuacje na wschodzie, mamy Rosję, która prowadzi neoimperialną politykę, która lada dzień może zaatakować Ukrainę, Rosję, która szantażuje Europę, jeśli chodzi o ceny gazu, która podejmuje działania destabilizujące rynek energii - mówił rzecznik rządu.

Müller: Dziś może dojść do najtrudniejszej sytuacji od czasu rozpoczęcia działań wymierzonych przez Białoruś w Polskę
- A z drugiej strony mamy ludzi, którzy nie dostrzegają tego zagrożenia i zajmują się zupełnie nieistotnymi sprawami i jeszcze mówią, że chcą destabilizacji rządu w Polsce. To coś nieprawdopodobnego - ocenił.

Przekonywał, że nadzwyczajna komisja senacka ds. inwigilacji jest wyłącznie „elementem gry politycznej opozycji”. - Pamiętajmy o tym, że Senat w przeciwieństwie do Sejmu nie ma uprawnień kontrolnych - zwracał uwagę Müller. - To jest spektakl polityczny, a nie rzeczywista próba wyjaśnienia czegokolwiek - ocenił.

Według ustaleń działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus byli inwigilowani mec. Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza. Do telefonu polityka miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r., gdy był on szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Banaś: Zwoływanie komisji ws. delegacji NIK na Białoruś to polityczny atak na mnie i kontrolerów
Przedstawiciele rządu wielokrotnie zapewniali, że żadna służba w tej sprawie nie złamała prawa, a kontrola operacyjna - jeśli była podejmowana - była prowadzona legalnie. Z kolei prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński mówił w tygodniku „Sieci”, że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać. - Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia - powiedział. Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji.

W Senacie od połowy stycznia działa komisja nadzwyczajna (bez uprawnień śledczych), która wyjaśnia przypadki nielegalnej inwigilacji z użyciem oprogramowania Pegasus.
Zamiar złożenia wniosku o powołanie w Sejmie komisji śledczej do zbadania działań operacyjnych służb wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2021 zapowiedział Paweł Kukiz z Kukiz'15. Celem komisji miałoby być ustalenie przypadków nielegalnego stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz nielegalnego pozyskiwania danych telekomunikacyjnych obywateli.

Narada prezydenta z ministrami ws. sytuacji wokół Ukrainy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych