zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: Liczymy, że w najbliższych dniach dojdzie do formalnego zaakceptowania KPO

16:18, 16.05.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Liczymy na formalne zaakceptowanie KPO w najbliższych dniach – albo na środowym posiedzeniu komisarzy, albo w przyszłym tygodniu; to formalność, uzgodnienia zostały poczynione, jest kompromis pomiędzy Polską a KE – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o Krajowy Plan Odbudowy.


Podziel się:   Więcej

W piątek rzecznik rządu poinformował, że w najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO. Jak przekazał, w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych w tej sprawie. Dodał, że Polska i KE doszły do porozumienia ws. omawianych w negocjacjach kamieni milowych.

W poniedziałek Müller mówił o KPO w Polsat News. – Zespoły negocjacyjne ze strony Polski i ze strony szefowej KE zaakceptowały kamienie milowe w Krajowym Planie Odbudowy; tam się już nic nie zmienia. Teraz jest tylko formalna akceptacja na kolegium komisarzy, więc czekamy aż na kolegium komisarzy, wszyscy członkowie KE, formalnie przyklepią to porozumienie, które już istnieje – powiedział rzecznik rządu.

Pytany, kiedy może to nastąpić, odparł: – Liczymy na to, że to będzie albo na środowym posiedzeniu komisarzy, członków KE, albo w przyszłym tygodniu. Ale to jest formalność, te uzgodnienia zostały poczynione, jest kompromis pomiędzy Polską a KE, kamienie milowe zostały zaakceptowane.

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Rzeczniczka KE Veerle Nuyts przekazała w środę 11 maja PAP, że polski KPO musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. Pracowaliśmy z Polską w sprawie wszystkich trzech punktów i jesteśmy zadowoleni z wyników rozmów. Teraz czekamy na potwierdzenie ze strony Polski – przekazała wówczas Nuyts.


Rzecznik rządu: Myślę, że realne jest zaakceptowanie KPO w maju

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych