zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: Nie ma podstaw, by wiązać wypłaty w ramach KPO ze zmianami w sądownictwie

17:50, 20.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Nie ma podstaw prawnych, żeby ktokolwiek z Komisji Europejskiej oczekiwał, że warunkiem wypłaty w ramach Krajowego Planu Odbudowy jest podejmowanie działań w obszarze sądownictwa - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Müller wypowiedział się w środę dla mediów. Przyznał, że w rządzie toczą się prace nad dalszymi zmianami w strukturze wymiaru sprawiedliwości i „jednym z wariantów branych pod uwagę jest spłaszczenie struktury sądów”.

- Chcielibyśmy, żeby te projekty w tym roku wyszły z rządu - powiedział. Dodał, że projekty te obejmują m.in. zmiany w strukturze postępowań dyscyplinarnych. - Chodzi o to, aby ta kwestia w tym roku była rozstrzygnięta - powiedział rzecznik.

Przekonywał zarazem, że „nie ma podstaw prawnych, żeby ktokolwiek z Komisji Europejskiej oczekiwał, że warunkiem wypłaty Krajowego Planu Odbudowy jest podejmowanie działań w tym obszarze”.

Müller zwrócił uwagę, że większość państw dostanie dopiero pod koniec roku środki z Funduszu Odbudowy, bo czym innym jest akceptacja KPO, a czym innym wypłata zaliczek.

Rzecznik został zapytany, czy rząd liczy się z tym, że do końca roku Polska nie otrzyma zaliczki środków z Funduszu Odbudowy w ramach KPO.

- Jeżeli chodzi o działania KE, to w tej chwili można spodziewać się różnych wariantów, łącznie z tym, że faktycznie w tym roku samej zaliczki nie będzie. Natomiast to akurat w perspektywie kilku miesięcy nie jest najważniejsze, bo akurat środki płynnościowe Polska na ten okres ma. My przecież w przyszłym tygodniu będziemy ogłaszać kwestie np. rozstrzygnięcia rządowego funduszu Polski Ład finansowanego ze środków krajowych, i on jest dużo większy niż roczna zaliczka np. z Krajowego Planu Odbudowy - powiedział Müller.

Dodał, że zatem „ten okres przejściowy do czasu, kiedy KE zaakceptuje KPO, nie jest kluczowy”.

Müller: Zmiany w rządzie zostaną dokonane do końca października
 
 
 
...
 
Polska przedłożyła Krajowy Plan Odbudowy zgodnie z terminami; oczekujemy, że zgodnie z regulaminem, który Komisja Europejska opracowała, zostanie on przyjęty - mówił we wtorek w Parlamencie Europejskim premier Mateusz Morawiecki. Jeśli wobec Polski będzie stosowana próba szantażu finansowego, będziemy w sposób kreatywny reagować - dodał.

Premier wziął we wtorek udział w debacie „Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego”, zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. W debacie uczestniczyła także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Praworządność to spoiwo, które łączy naszą Unię. Nie pozwolimy, aby nasze wspólne wartości były naruszane. Komisja będzie działać. Opcje są wszystkim znane. Pierwszą opcją są działania związane z procedurą naruszenia, gdzie będziemy w sposób prawny kwestionować wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kolejna opcja to mechanizm warunkowości i inne narzędzia finansowe - przestrzegała szefowa KE.

Przyjęcie planu KPO przez Komisję Europejską jest konieczne, by Polska otrzymała pieniądze z Funduszu Odbudowy. Nasz kraj ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro.

W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w wywiadzie dla RMF FM dalszą reformę wymiaru sprawiedliwości, która ma być częścią Polskiego Ładu. Ma ona polegać na spłaszczeniu struktury sądów - zamiast sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych - będą sądy okręgowe, których filiami staną się obecne sądy rejonowe, oraz sądy regionalne. Te ostatnie będą rozpatrywać kasacje, które teraz trafiają do Sądu Najwyższego. Po reformie Sąd Najwyższy - jak mówił Kaczyński - „będzie niewielki, jego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa”. W związku z reformą obecni sędziowie rejonowi zostaną awansowani „z mocy ustawy”. Wicepremier dodał, że w tym akurat elemencie tej reformy weryfikacji sędziów nie będzie, „chyba żeby chodziło o jakieś ciężkie przypadki dyscyplinarne”.

- Trzeba opanować tę anarchię, która dziś panuje w polskich sądach, i trzeba jednocześnie zlikwidować te instytucje, które całkowicie się nie sprawdziły - powiedział Kaczyński, dodając że „Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego się nie sprawdziła”.

Soloch: Nie potrzebujemy wsparcia zewnętrznego w kwestii ochrony

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych