zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu o przesłuchaniu Tuska: Niedobry obraz braku kontroli w czasach PO

12:49, 18.06.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Pod warstwą teatralną jest niedobry obraz braku kontroli nad systemem podatkowym w czasach Platformy Obywatelskiej – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller komentując poniedziałkowe zeznania b. premiera Donalda Tuska przed komisją śledczą ds. VAT.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek sejmowa komisja śledcza ds. VAT przez kilka godzin przesłuchiwała b. premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Rzecznik rządu pytany we wtorek w radiu TOK FM, czy zgadza się z niektórymi opiniami, że „Tusk znęcał się nad komisją ds. VAT” odpowiedział, że „pod warstwą teatralną jest niemiły obraz braku kontroli nad systemem podatkowym w czasach Platformy Obywatelskiej”.

– Nie odmawiam Donaldowi Tuskowi tego, że czasami potrafi zagrać w takiej dyskusji i faktycznie wczoraj się na tym głównie skupiał, ale jeśli odrzemy to całe przesłuchanie z tej sfery - nazwijmy to – teatralnej, to jednak ten obraz nie jest dobry (...). Może sfera teatralna niektórych bardziej interesuje niż sfera faktów, ale ta sfera faktów niestety jest smutna – ocenił Mueller.

– Za czasów Platformy Obywatelskiej de facto Donald Tusk jako premier nie sprawował realnego nadzoru nad działalnością ministra finansów, który powinien skupić się również na tym, aby faktycznie sprawdzić, jak wygląda kwestia ściągalności VAT-u i te efekty skuteczniejszego ściągania VAT widać, chociażby w ostatnich latach – dodał.


Tusk: Nie zwalniam sam siebie z politycznej odpowiedzialności za wszystko, co robił rząd
„Obecnie odnotowuje się więcej wpływu z VAT w porównaniu do 2016 r.”

Rzecznik rządu wskazał, że obecnie odnotowuje się rocznie 46 proc. więcej wpływu z VAT-u w porównaniu do 2016 r. "Wcześniej mimo tego, że PKB rosło, ten wzrost nie był tak intensywny. Coś jest nie tak, każdy gołym okiem to widzi" - powiedział Mueller.

Podkreślił, że właśnie ze skutecznej ściągalności podatków PiS zrealizował swoje obietnice wyborcze, m.in. program "Rodzina 500 plus", czy "Emeryturę Plus".

W poniedziałek przed sejmową komisją śledczą ds. VAT Donald Tusk zeznał m.in., że wyłudzenia VAT-u były i są nadal, tylko „obecna ekipa boi się rozmawiać o tych problemach”. Zarzucił rządzącym manipulacje i kłamstwa, które „zatrują umysły na długie lata”, a których ofiarą będzie Polska.

Posiedzenie zdominowały polemiki i utarczki słowne świadka zwłaszcza z przewodniczącym komisji Marcinem Horałą (PiS). Były premier nie krył opinii, że komisja ma charakter polityczny, działa na polityczne zlecenie rządzących i jest elementem walki z opozycją. Zarzucił Horale, że formułuje pytania z tezą.


Horała: Raport komisji ds. VAT może być przesłany do Sejmu na początku września