zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu o rozmowach z Czechami ws. Turowa: Nie jesteśmy tak dużymi optymistami

18:22, 17.01.2022;   autor: msies;   źródło: IAR

Przed rozpoczynającymi się we wtorek polsko-czeskimi rozmowami w sprawie Turowa, rząd tonuje nastroje. – Nie jesteśmy tak dużymi optymistami jak wcześniej, choć faktycznie nowy rząd to jest nowe otwarcie – powiedział Polskiemu Radiu rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Piotr Müller ma jednak nadzieję, że sprawa kopalni, której wpływ na środowisko krytykują Czechy, nabierze koncyliacyjnego wymiaru.

Piotr Müller przypomniał, że w tej sprawie zbliża się również finalne rozstrzygnięcie unijnego Trybunału Sprawiedliwości. – My nie przegraliśmy sprawy dotyczącej Turowa na podstawie ostatecznego wyroku, tylko na podstawie zabezpieczenia nałożono na nas kary finansowe, co w ogóle jest bez precedensu i naszym zdaniem jest działaniem nielegalnym. Ale w związku z tym, że zbliża się czas wyroku, to rozumiem, że strona czeska też chciałaby mimo wszystko nie ryzykować rozstrzygnięć i dogadać się w tej sprawie. Jesteśmy na to otwarci – zadeklarował rzecznik rządu.

Polskie władze stale podtrzymują ofertę m.in. finansowych rekompensat dla strony czeskiej w zamian za wycofanie pozwu z TSUE.

– Liczymy na to, że te propozycje, które przedstawialiśmy, zostaną przyjęte – powiedział Piotr Müller. Jutro w Warszawie dojdzie do spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy i czeskiej minister środowiska Anny Hubaczkovej.

We wrześniu ubiegłego roku wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta nakazała wstrzymanie wydobycia w Turowie. Polska nie zastosowała się do tego postanowienia, wobec czego Trybunał zarządził karę w wysokości 500 tysięcy euro dziennie za prowadzenie wydobycia.


„Decyzja TSUE ws. Turowa niepoważna, nieodpowiedzialna i niezrozumiała”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
19-05-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych