zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: Obywatele są w lepszej sytuacji, gdy płacą mniejsze podatki

11:25, 12.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Obywatele są w lepszej sytuacji, gdy płacą mniejsze podatki; przede wszystkim liczy się jakość życia obywateli – stwierdził w piątek rzecznik rządu Piotr Müller, oceniając wypowiedzi samorządowców, dla których planowane obniżenie podatku PIT to „straty”.


Podziel się:   Więcej

W piątek „Gazeta Wyborcza” napisała, że planowane przez rząd obniżenie podatku PIT z 18 do 17 proc. będzie „finansowym ciosem w metropolie”. Według autorów publikacji „12 największych miast w Polsce straci na tym co najmniej miliard złotych, a najwięcej Warszawa”.

Rzecznik rządu był pytany w radiowej Jedynce jak ocenia publikację „GW” i co sądzi o prezydentach dużych miast, którzy na łamach gazety „apelują, aby rząd podatków nie obniżał”.

– Jak rozumiem, dobra sytuacja obywateli to sytuacja, w której płacą mniejsze podatki. Tak definiuję między innymi to, czy obywatele dobrze oceniają rządy – powiedział. Według niego „przede wszystkim liczy się jakość życia obywateli”.

Rzecznik rządu przytoczył dane o różnicach przychodów niektórych miast z tytułu podatków PIT i CIT w latach 2015-2018. Według niego, w tym okresie Warszawa otrzymała 1,8 mld zł więcej ze względu na uszczelnienie systemu podatkowego i dobrą sytuację gospodarczą. – Czyli mniej więcej kilka stacji metra za tą kwotę można wybudować. Więc jest pytanie, co z tymi pieniędzmi się dzieje na przykład w takim mieście jak Warszawa, skoro rzekomo pieniędzy na inne rzeczy nie ma – powiedział.Müller: Ustawa o obniżce PIT zostanie przyjęta przez rząd jeszcze w lipcu


Premier: Za tydzień rząd zajmie się projektem obniżającym PIT z 18 proc. do 17 proc.
„Jeżeli obywatel zyskuje, to zyskuje państwo”

Na uwagę, że władze Warszawy obliczyły „swoje straty” po obniżenia PIT (z 18 proc. na 17 proc.) na 400 mln zł rocznie, Müller ocenił, że „to jest bardzo dziwne definiowanie straty”.

– Jeżeli obywatel zyskuje, to zyskuje państwo. Więcej pieniędzy w kieszeni obywateli, to jest sukces rządu, sukces kraju, a nie porażka. Jeżeli samorząd terytorialny definiuje obniżkę podatków, jako porażkę, to mamy bardzo dziwne definicje. Bo to zupełnie co innego oznacza dla samorządowców, a co innego dla rządzących w Polsce" - podkreślił.

Na uwagę, że zdaniem niektórych samorządowców, jeżeli rząd zdecyduje się na obniżkę podatków, to powinien „skierować więcej pieniędzy dla samorządów”, Müller zwrócił uwagę, że zasady podziału wpływów podatkowych od lat pozostają niezmienne i w przypadku i podwyżki, i obniżki podatków. – Mimo tego, że podatki zostaną nam obniżone, to (...) samorządy i tak będą miały więcej pieniędzy, ponieważ mamy dobrą sytuację gospodarczą i uszczelniony system podatkowy – podkreślił.

Pytany o termin wprowadzenia obniżki PIT z 18 do 17 proc., minister poinformował, że projekt ustawy jest już „właściwie gotowy” i rząd go przyjmie w „najbliższym czasie”. – To będzie następny tydzień, albo za dwa tygodnie – dodał. Według Müller „na pewno ta ustawa będzie przyjęta w tej kadencji Sejmu, i na pewno będzie obowiązywała w tym roku kalendarzowym”.Rzecznik rządu: Prace nad ustawą ws. obniżenia PIT do 17 proc. są zaawansowane