zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: Premier rozmawiał z szefem Rady Europejskiej o obsadzie unijnych stanowisk

22:21, 19.06.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w środę telefonicznie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Rozmowa dotyczyła obsady stanowisk unijnych w związku z rozpoczynającym się w czwartek szczytem Rady Europejskiej – poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller.


Podziel się:   Więcej

Premier – poinformował rzecznik rządu – „podkreślił w czasie rozmowy konieczność wyboru kandydatów, którzy będą skupiać się na istotnych dla Polski kwestiach programowych”.

– (Premier) wymienił m.in. uczciwe zasady konkurencji na rynku europejskim - w tym w obszarze polskiego transportu, rozszerzenie dopłat dla rolników, sprawy bezpieczeństwa energetycznego, politykę migracyjną, sprawy budżetu unijnego – w tym funduszu spójności – przekazał Mueller.

Poinformował, że „w rozmowie omówiono procedurę wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej w kontekście tzw. formuły +Spitzenkandidat+” (formuły kandydata wiodącego). Premier – podał rzecznik rządu – „podkreślił również konieczność zachowania właściwej równowagi geograficznej w obsadzie stanowisk unijnych”.


Premier ma rozmawiać dziś z szefem Rady Europejskiej ws. obsady stanowisk w UEPremier udaje się w czwartek na szczyt UE dotyczący obsady najważniejszych stanowisk
Szczyt w Brukseli

W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt UE poświęcony m.in. obsadzie najwyższych stanowisko w instytucjach unijnych i agendzie strategicznej Unii na lata 2019-2024.

Szef Rady Europejskiej w ciągu dwóch poprzedzających szczyt dni przeprowadza rozmowy ze wszystkimi przywódcami UE na temat obsady stanowisk unijnych. Temat ten będzie poruszany na szczycie w czwartek wieczorem.Grupa Wyszehradzka nie ma wspólnego kandydata na szefa KE
List do unijnych liderów

W przeddzień szczytu Tusk w liście skierowanym do unijnych liderów zapewniał, że mimo różnych interesów w UE jest polityczna wola, aby najważniejsze stanowiska obsadzić jeszcze do końca czerwca.

Dyskusja dotycząca obsady najważniejszych stanowisk w instytucjach unijnych została formalnie zapoczątkowana podczas szczytu pod koniec maja. Do tej pory jednak w państwach członkowskich nie ma zgody w kwestii personaliów.

Wiceszef MSZ ds europejskich Konrad Szymański ocenił w rozmowie z PAP, że szanse na obsadę kluczowych stanowisk w UE na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE są niskie. Podkreślił, że „silnie podzielony Parlament i równie silnie podzielona Rada są w stanie blokować poszczególnych kandydatów, ale wciąż nie widać większości, która mogłaby wskazać osoby na te stanowiska".”


Ryszard Legutko współprzewodniczącym grupy konserwatystów w PE