zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: Premier zaprezentuje strukturę i skład nowego rządu

13:03, 08.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Premier Mateusz Morawiecki zaprezentuje dziś strukturę i skład nowego rządu – poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że skład zostanie ogłoszony po zakończeniu obrad Komitetu Politycznego PiS.


Podziel się:   Więcej

– Chcielibyśmy, żeby zaprzysiężenie nowego rządu odbyło się możliwie szybko – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że mogłoby to odbyć się w przyszłym tygodniu, jeżeli takie terminy wyznaczy prezydent.

Na piątek zaplanowane jest posiedzenie Komitetu Politycznego PiS. Po jego zakończeniu zostanie ogłoszona struktura oraz skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego.

Müller zapytany został w piątek przez dziennikarzy o możliwy termin zaprzysiężenia nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego. – Jeżeli pana prezydent takie terminy wyznaczy - a chcielibyśmy, żeby to odbyło się możliwie szybko - to zaprzysiężenie nowych ministrów mogłoby się odbyć w przyszłym tygodniu – odpowiedział rzecznik rządu.

Zgodnie z przepisami dotychczasowy premier składa dymisję rządu w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji – pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji odbędzie się we wtorek 12 listopada. Następnie prezydent desygnuje premiera, który proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent powołuje szefa rządu wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.Dworczyk: Trwają konsultacje i rozmowy w sprawie tworzenia rządu
 
 
 
...
 
Będzie kilku nowych ministrów

Będzie zmienionych kilku ministrów, będzie kilku nowych ministrów, będą również zmiany o charakterze strukturalnym w rządzie. Niektóre ministerstwa przejmą kompetencje innych ministerstw, zmienia się niektóre nazwy resortów – zapowiedział rzecznik rządu.

– W ramach zmiany rządu będzie zmienionych kilku ministrów i, co za tym idzie, będzie kilku nowych ministrów. Będą również zmiany o charakterze strukturalnym, czyli niektóre ministerstwa przejmą kompetencje innych ministerstw, zmienia się niektóre nazwy resortów. W związku z tym kilka zmian o charakterze strukturalnym również w rządzie zajedzie – powiedział Piotr Müller, pytany o te kwestie przez dziennikarzy.

Müller wyjaśnił, że „nie będzie to rewolucja” w rządzie Morawickiego, a raczej „korekty”. – Kilka istotnych dla funkcjonowania rządu zmian zajdzie w tym w zakresie funkcjonowania kancelarii premiera – dodał.


Müller o przyszłym rządzie: Niewykluczone, że niektóre resorty będą skonsolidowane
Szykują się zmiany strukturalne w rządzie

Zapytany, czy resortów będzie więcej niż w dotychczasowym rządzie odpowiedział, że nie jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć, bo nie sprawdzał tych liczb. Müller nie odpowiedział też na pytanie, kto w nowym rządzie będzie pełnił funkcje wicepremiera. Poinformował, że skład rządu w piątek przedstawi premier Mateusz Morawiecki. – Myślę, że nie będzie zaskoczenia w tym zakresie – ocenił.

Na piątek zaplanowane jest posiedzenie Komitetu Politycznego PiS. Po jego zakończeniu zostanie ogłoszona struktura oraz skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Według Müller zaprzysiężenie nowych ministrów będzie możliwe w przyszłym tygodniu – zależy to jednak od terminów wyznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zgodnie z przepisami dotychczasowy premier składa dymisję rządu w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji - pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji odbędzie się we wtorek 12 listopada. Następnie prezydent desygnuje premiera, który proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent powołuje szefa rządu wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.


Rzecznik rządu: Rozważamy wariant przywrócenia resortu Skarbu Państwa

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
30-05-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych