zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: Rezolucja PE to polityczne uderzenie w Polskę

09:03, 17.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

– Władze w Warszawie odbierają rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie praworządności w Polsce jako działanie polityczne, wymierzone w nasz kraj – powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, szkoda, że uczestniczą w nim posłowie do PE z Polski.


Podziel się:   Więcej

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza, dlatego Komisja Europejska i Rada UE powinny wykorzystać dostępne narzędzia, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.

Europosłowie wezwali państwa członkowskie do przyjęcia przepisów, by dostęp do środków unijnych był uzależniony od przestrzegania praworządności. Za przyjęciem rezolucji zagłosowali europosłowie PO, PSL i deputowani z list Wiosny; SLD się podzielił.

– Działanie Parlamentu Europejskiego odbieramy jako działanie o charakterze politycznym, partyjnym, zderzeniu takiego myślenia stara UE - nowa UE, choć tego podziału już dawno nie ma, bo w UE jesteśmy od ponad 15 lat. To działanie jest szkodliwe. Szkoda, jeszcze większy smutek z tego powodu, że uczestniczą w nim również posłowie do PE z Polski – ocenił rzecznik rządu w radiowej Jedynce.

– Mam nadzieję, że polscy eurodeputowani zostali nieświadomie wplątani w tę sytuację, aczkolwiek część z nich widać, że podejmuje te działania w sposób świadomy, tylko i wyłącznie z tego powodu, że nie lubią aktualnie rządzącej w Polsce partii politycznej – dodał.

„Ocena praworządności to mechanizm o charakterze subiektywnym”

Piotr Müller wyraził też zaniepokojenie, że niektórzy polscy europosłowie, z „radością, próbują stworzyć mechanizm, który będzie mechanizmem politycznego uderzenia w Polskę”.

Wskazywał przy tym, że ocena praworządności to mechanizm o charakterze subiektywnym, który może służyć realizacji interesów finansowych niektórych krajów.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych