zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: sprawa uchodźców jest poważna. Istnieje potrzeba rozmów z liderami partyjnymi ponad podziałami

12:09, 09.09.2015;   autor: akune;   źródło: TVP Info, PAP

– Premier zadeklarowała jasno: jesteśmy w stanie zrobić więcej w sprawie uchodźców, jeśli zostaną spełnione pewne nasze warunki – powiedział w środę na konferencji prasowej rzecznik rządu Cezary Tomczyk. Jak dodał, debata dotycząca uchodźców odbędzie się w czwartek w Sejmie na forum dwóch komisji – Komisji Spraw Wewnętrznych i Komisji ds. Unii Europejskiej. Rzecznik rządu podkreślił, że sprawa jest poważna. Istnieje potrzeba rozmów w tej sprawie z liderami partyjnymi ponad podziałami.


Podziel się:   Więcej

– W ostatnim czasie premier Ewa Kopacz przeprowadziła bardzo ważne konsultacje polityczne. Od wielu dni trwają rozmowy dyplomatyczne w tej sprawie. Premier rozmawiała z kanclerz Niemiec Angelą Merkel z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem. Dzisiaj odbyła się rozmowa przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupem Stanisławem Gądeckim – powiedział Cezary Tomczyk.

Rzecznik rządu dodał, że to są bardzo poważne konsultacje, które cały czas trwają. – Polska dyplomacja jest bardzo aktywna. Naturalną konsekwencją jest spotkanie z liderami partii politycznych, dlatego, że mają mandat społeczny do tego, aby brać na siebie odpowiedzialność – podkreślił.

Konsultacje ws. uchodźców

Na środę na godz. 16 premier Ewa Kopacz zaprosiła na spotkanie liderów partyjnych. Wiadomo, że zaproszenie przyjął prezes PSL - wicepremier Janusz Piechociński.

Jak podkreśliła szefowa rządu, Polska w obliczu kryzysu imigracyjnego chce być solidarna, ale solidarna odpowiedzialnie. Zaznaczyła, że dlatego ważne jest, aby w tej trudnej sprawie Polska mówiła jednym głosem.

Tomczyk pytany był w środę na briefingu w Sejmie o doniesienia, że liderzy partii opozycyjnych nie zamierzają uczestniczyć w organizowanym przez premier spotkaniu na temat uchodźców i domagają się, by szefowa rządu przedstawiła informację na ten temat w Sejmie.

Rzecznik odparł, że informacja rządu zostanie przedstawiona w czwartek na posiedzeniu połączonych komisji ds. UE i spraw wewnętrznych. – Dlatego tak ważne jest spotkanie z liderami partyjnymi. Nie chcemy, by to była hucpa polityczna, chcemy, by to była dobra, merytoryczna rozmowa bez kamer, po to, by przedstawić relacje z tych bardzo ważnych rozmów z liderami politycznymi w całej Europie – mówił Tomczyk.

Jak powiedział, „pewnie w przyszłości będzie musiała odbyć się debata również w Sejmie, wtedy, kiedy będziemy bezpośrednio przed albo bezpośrednio po Radzie Europejskiej”.

– Historia dzieje się na naszych oczach. Jeżeli te obrazy, które oglądamy, jeżeli śmierć ludzi ma być kartą przetargową w polskiej polityce, to ja nie chcę takiej polskiej polityki – zaznaczył Tomczyk.


„Nasze możliwości są większe niż dwa tysiące, które zadeklarowaliśmy”. Kopacz zaprasza liderów partii na spotkanie
 
 
 
...
 
Potrzebne rozmowy ponad podziałami

Rzecznik rządu odniósł się również do zapowiedzi niektórych polityków, którzy oświadczyli, że nie zamierzają brać udziału w spotkaniu z premier Ewą Kopacz.

– Nie wierzę tym zapowiedziom, jeżeli chodzi o liderów politycznych, bo nie wierzę, że tak ważna sprawa może być rozgrywana przez pryzmat bieżącej polityki. Nie chce mi się w to wierzyć. To jest sytuacja na miarę ogromnej klęski humanitarnej w całej Europie – powiedział.

– Do tej pory trzykrotnie mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy ponad podziałami mogliśmy rozmawiać o ważnych kwestiach. To była sprawa wejścia Polski do NATO, wejścia Polski do Unii Europejskiej i ostatnio wtedy, kiedy mówiliśmy o sytuacji na Ukrainie – przypomniał Cezary Tomczyk.

Jak dodał rzecznik rządu, „wyzwania przed Europą w kontekście uchodźców są czymś bardzo ważnym i nikt w Polsce, ani nikt w Europie nie może umywać rąk od tej sytuacji”.


Ewa Kopacz za suwerennymi decyzjami ws. imigrantów

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
23-05-2022
  • Oficjalne otwarcie Domu Polskiego w Davos przez premiera Mateusza Morawieckiego 19:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych