zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: Uregulujemy kwestię pozostających szczepionek

19:06, 08.04.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Trzeba uregulować sytuację, w której w danym miejscu określona liczba osób nie stawia się na szczepienia, pozostają szczepionki i nie wystarcza czasu, żeby zaprosić osoby na następny dzień; zostanie to określone przy najbliższej nowelizacji rozporządzenia – poinformował w Radiu Kraków rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu pytany w czwartek o szczepienie się osób młodych w Rzeszowie, odparł, że docierają do rządu zgłoszenia w różnych miejscach kraju dotyczących „szczepienia osób poza kolejnością”.

– Zawsze w takich miejscach podlega to kontroli. Jeżeli doszło do takiej sytuacji w Rzeszowie, a najprawdopodobniej doszło, to wynikało to ze złamania regulacji, które w tej chwili funkcjonują i dlatego NFZ w tej chwili to kontroluje – powiedział Müller.

Trzeba uregulować kwestię takiej sytuacji, w której jakaś określona liczba osób nie stawia się na szczepienia i w związku z tym pozostaje określona liczba szczepionek w danym punkcie, a czas jest niewystarczająco duży, żeby zaprosić osoby na następny dzień, więc żeby te szczepionki można było użyć. Przy najbliższej nowelizacji rozporządzenia to zostanie określone – dodał.


Premier: W II kwartale chcemy jeszcze przyspieszyć szczepienia
Rzecznik rządu zapewnił, że r ozporządzenie będzie uniemożliwiało wykorzystanie „furtki” do omijania regulacji.

– Dynamika tego typu sytuacji polega na tym, że informacja często jest kilka godzin przed – w danym dniu nie przychodzi określona liczba osób, w związku z tym decyzje trzeba podjąć w ciągu kilku godzin. Ta sytuacja i ten problem są w końcowej obróbce legislacyjnej i dyskusjach, co do sposobu postępowania w takiej zasadzie – poinformował Müller.

– Najprawdopodobniej jutro to zostanie przedstawione, a w każdym razie jutro będzie przedstawiona kompleksowa informacja, co do uproszczonego sposobu kwalifikacji na szczepienia – dodał rzecznik rządu.


Müller: Mam nadzieję, że nie będzie konieczności przedłużania obostrzeń do końca kwietnia
Jak doprecyzował chodzi o sytuacje, w której dane osoby mają wyznaczone terminy szczepienia i muszą odbyć w punkcie konsultacje z lekarzem.

Chcemy ten proces skrócić. Ustawa odpowiednia została przyjęta, a jutro rozporządzenie wykonawcze do tego przyspieszenia zostanie przyjęte – poinformował Müller.

Pytany o częściowe luzowanie obostrzeń przed weekendem majowym odparł, że brany jest pod uwagę scenariusz znoszenia części obostrzeń. Müller dodał, że pierwsze obszary, w których mogłyby zostać zniesione obostrzenia dotyczyłyby edukacji, w tym funkcjonowania przedszkoli i szkół.


Jeszcze w kwietniu przedszkola wrócą do nauczania zwykłego, a klasy I-III - hybrydowego
Rzecznik rządu pytany o ewentualne otwarcie ogródków przy restauracjach odparł, że jest to jeden z obszarów, który jest brany pod uwagę. Zaznaczył jednak, że może to nastąpić nie wcześniej niż w maju i będzie zależne od sytuacji epidemicznej i liczby zaszczepionych osób.

Müller nie wykluczył również powrotu do regionalizacji obostrzeń na poziomie wojewódzkim.


Poluzowanie obostrzeń, majówka na świeżym powietrzu?

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych