zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: Ustawa o SN musi być podpisana do końca czerwca

20:30, 19.05.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

– Ustawa o Sądzie Najwyższym, zakładająca likwidację Izby Dyscyplinarnej musi być podpisana przez prezydenta do końca czerwca – powiedział w czwartek w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że Sejm powinien się nią zająć na następnym plenarnym posiedzeniu.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu Piotr Müller był pytany o niedawne słowa premiera Mateusza Morawieckiego, że KPO dla Polski jest już zatwierdzone przez KE, co jest w sprzeczności z listem przewodniczącej KE Ursuli von den Leyen, że KPO będzie zatwierdzone, gdy wejdą w życie tzw. kamienie milowe.

Negocjacje między Polską a Komisją Europrjską zakończyło się ustaleniem treści kamieni milowych, teraz KPO musi zaakceptować ECOFIN (Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych – PAP), to jest formalność, a później my po swojej stronie musimy wypełnić te zobowiązania, które zawarliśmy w tej umowie – wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że chodzi o uchwalenie ustawy o SN, która jest w tej chwili rozpatrywana w Sejmie.

Pytany o spór z Solidarną Polską na temat zawartego w prezydenckim projekcie tzw. testu bezstronności sędziego rzecznik rządu przyznał, że jakieś korekty proceduralne w projekcie mogą nastąpić.

– Natomiast zasadniczo ta kwestia musi pozostać w projekcie ustawy i to jest oczekiwanie pana prezydenta, które zostało wprost wyrażone – zaznaczył Müller.


Duda o projekcie ws. SN: Mam nadzieję, że nie dojdzie do zmian w fundamentalnych punktach
Dopytywany, kiedy ta ustawa może zostać w końcu uchwalona, powiedział: „Liczę na to, że to będzie możliwe na następnym posiedzeniu Sejmu”.

Dodał, że najważniejsze, żeby zakończyć wszystkie prace nad nią do końca czerwca. – Sejm, Senat, potencjalny podpis pana prezydenta, to wszystko powinno być zakończone do końca czerwca – podkreślił Müller.

Rzecznik rządu zaznaczył, że już uruchamiane są „projekty z Krajowego Planu Odbudowy”. Będą one na razie sfinansowane z krajowych środków, a we wrześniu zostanie zrefinansowane ze środków europejskich – wyjaśnił.

W czwartek po godz. 18.00 sejmowa komisja sprawiedliwości powróciła do rozpatrywania propozycji zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym. To piąte posiedzenie komisji, która pracuje nad projektami w tej sprawie – wiodącym jest projekt prezydenta Andrzeja Dudy.


Komisja sprawiedliwości po raz piąty o projekcie zmian w Sądzie Najwyższym

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych