zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: W 2023 r. planowane wydatki na kulturę to 6,8 mld zł, za Tuska to było 3,2 mld zł

15:54, 05.12.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

W 2015 roku, tuż po zakończeniu rządów przez Donalda Tuska na kulturę przeznaczano 3,2 mld zł, a my w 2023 r. planujemy przeznaczyć na ten cel 6,8 mld zł; realizujemy też około 300 inwestycji muzealnych – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Müller odniósł się do piątkowych słów szefa PO Donalda Tuska, który w krakowskim Klubie Pod Jaszczurami powiedział, że relacje pomiędzy władzą państwową, władzą wykonawczą a kulturą, począwszy od pieniędzy a skończywszy na swobodach twórczych i wolnościach, są „być może najlepszym, najskuteczniejszym papierkiem lakmusowym, takim termometrem, którym można zmierzyć jakość demokracji i jakość życia społecznego".

Tusk zarzucił również rządowi, że dąży do łamania swobód twórczych artystów. Podkreślił, że „nieważne kto ma jakie poglądy polityczne– one mogą być zupełnie różne od moich– ale ma prawo do swobodnej ekspresji swoich przekonań, jeśli one w sposób jednoznaczny nie gwałcą prawa". Według niego przykładem takich działań jest decyzja wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, który stwierdził nieważność zarządzenia prezydenta Warszawy w sprawie powołania Moniki Strzępki na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego m.st Warszawy.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Müller powiedział, że w zeszłym tygodniu mieliśmy „wręcz występ" Donalda Tuska, którzy zarzucał polskiemu rządowi, że nie dba wystarczająco o kulturę.

Rzecznik rządu przekonywał, że inaczej niż twierdzi lider PO, zdecydowanie poprawiło się w obszarze kultury. – Gdy przewodniczący Tusk już był w Brukseli, bo mówię o 2015 roku, czyli tuż po tym jak zakończył sprawowanie urzędu premiera, budżet na kulturę wynosił 3,24 mld złotych. W 2023 roku, zgodnie z projektem budżetu państwa wyniesie 6,8 mld zł, to jest różnica 110 procent – powiedział rzecznik rządu.


Wicepremier Piotr Gliński wezwał Donalda Tuska do debaty o polskiej kulturze
Müller stwierdził ,że Tusk również „bardzo martwił się o ludzi kultury". – I z tej troski postanowił w 2012 roku odebrać artystom 50-procentowe koszty uzyskania przychodu od umów autorskich. Jak widać ta troska przejawiała się głównie w tym, aby osoby kultury zarabiały mniej, bo jak wiemy wyższe koszty uzyskania przychodu powodują, że osoba, która ma tego typu umowy, po prostu płaci niższe podatki, a tym samym więcej zarabia. My w roku 2018 przywróciliśmy mechanizm, jeżeli chodzi o te kwestie– zaznaczył Müller.

Mówił też, że w 2015 roku Ministerstwo Kultury współprowadziło 32 muzea i 16 instytucji kultury. A obecnie– jak powiedział rzecznik rządu są to 62 muzea, 31 teatrów, oper i filharmonii. – I realizujemy około 300 inwestycji muzealnych – dodał Müller.

W ubiegłym tygodniu poinformowano, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł stwierdził nieważność zarządzenia prezydenta Warszawy w sprawie powołania Moniki Strzępki dyrektora Teatru Dramatycznego m.st Warszawy uzasadniając, że „ocena prawna wykazała, że wybrana przez kandydatkę koncepcja programowa nie uwzględniała oczekiwań Organizatora (m.st. Warszawy), określonych w dokumentach konkursowych – w zakresie kontynuacji tradycji sceny Teatru Dramatycznego". M.st. Warszawa zapowiedziało złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie wojewody podnosząc, że „uzasadnienie odnosi się do spraw ideologicznych i podważa wynik konkursu i rekomendacje komisji konkursowej, która oceniała koncepcje programowe kandydatów i kandydatki".


Prezydent: ludzie kultury są niezwykle ważną częścią każdego narodu

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych