Jak powiedział PAP rzecznik rządu, na posiedzeniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przedstawili aktualne wyzwania w obszarze polityki energetycznej.
- Aktualna sytuacja geopolityczna stawia przed Polską i Europą szereg wyzwań - podkreślił Müller.
- Jednocześnie w Unii Europejskiej toczą się ważne prace legislacyjne dotyczące spraw energetycznych. Zabiegamy o ich jak najbardziej korzystny rezultat dla Polski. Na posiedzeniu Rady Ministrów omawiana była strategia działań w tym obszarze - relacjonował rzecznik rządu.
Jak stwierdził, „rząd Prawa i Sprawiedliwości od wielu lat identyfikował ryzyka związane z szantażem Rosji”.
- Z tego powodu zdecydowaliśmy o budowie gazociągu Baltic Pipe oraz dalszej rozbudowie terminala LNG. Pozwoliło to na uniezależnienie się od rosyjskich dostaw gazu - zapewnił. - W ramach działań osłonowych, mających na celu obniżenie cen energii, gazu oraz paliw, zdecydowaliśmy się też na znaczącą obniżkę podatku VAT i akcyzy. Stworzyliśmy też system dopłat, który pozwoli obniżyć cenę węgla dla gospodarstw domowych - przypomniał Müller.
- Kluczowym wyzwaniem jest w tej chwili zwiększenie własnej produkcji energii elektrycznej - między innymi poprzez odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe na lądzie i morzu, fotowoltaika) oraz zapewnienie stabilnych źródeł jej pozyskiwania m.in. elektrownie węglowe, gazowe oraz w przyszłości atomowe - powiedział rzecznik rządu.
Morawiecki: Musimy zapewnić ludziom stałe dostawy energii