zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: W czwartek odbyło się posiedzenie rządu dotyczące wyzwań polityki energetycznej państwa

21:34, 30.06.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

W czwartek odbyło się, zapowiedziane na początku czerwca przez premiera Mateusza Morawieckiego, posiedzenie rządu dotyczące wyzwań polityki energetycznej państwa - przekazał PAP rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Jak powiedział PAP rzecznik rządu, na posiedzeniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przedstawili aktualne wyzwania w obszarze polityki energetycznej.

- Aktualna sytuacja geopolityczna stawia przed Polską i Europą szereg wyzwań - podkreślił Müller.

- Jednocześnie w Unii Europejskiej toczą się ważne prace legislacyjne dotyczące spraw energetycznych. Zabiegamy o ich jak najbardziej korzystny rezultat dla Polski. Na posiedzeniu Rady Ministrów omawiana była strategia działań w tym obszarze - relacjonował rzecznik rządu.

Jak stwierdził, „rząd Prawa i Sprawiedliwości od wielu lat identyfikował ryzyka związane z szantażem Rosji”. - Z tego powodu zdecydowaliśmy o budowie gazociągu Baltic Pipe oraz dalszej rozbudowie terminala LNG. Pozwoliło to na uniezależnienie się od rosyjskich dostaw gazu - zapewnił. - W ramach działań osłonowych, mających na celu obniżenie cen energii, gazu oraz paliw, zdecydowaliśmy się też na znaczącą obniżkę podatku VAT i akcyzy. Stworzyliśmy też system dopłat, który pozwoli obniżyć cenę węgla dla gospodarstw domowych - przypomniał Müller.
- Kluczowym wyzwaniem jest w tej chwili zwiększenie własnej produkcji energii elektrycznej - między innymi poprzez odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe na lądzie i morzu, fotowoltaika) oraz zapewnienie stabilnych źródeł jej pozyskiwania m.in. elektrownie węglowe, gazowe oraz w przyszłości atomowe - powiedział rzecznik rządu.

Morawiecki: Musimy zapewnić ludziom stałe dostawy energii

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych