zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu ws. wyborów: Nie wiemy, jaka będzie sytuacja na początku maja

10:26, 01.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaka będzie sytuacja epidemiologiczna na początku maja, więc poczekajmy z decyzją – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Wyraził nadzieję, że liczba zakażeń koronawirusem zmaleje i będzie można przeprowadzić wybory prezydenckie.


Podziel się:   Więcej

Müller pytany w programie „Tłit” na portalu Wp.pl o możliwość przesunięcia daty wyznaczonych obecnie na 10 maja wyborów prezydenckich zaznaczył, że aby zmienić termin wyborów należałoby wprowadzić w Polsce stan nadzwyczajny – zgodnie z konstytucją są trzy takie stany: klęski żywiołowej, wyjątkowy, wojenny.

Obecnie na ternie kraju ogłoszony jest, na mocy rozporządzenia ministra zdrowia, stan epidemii. – Nie ma powodów, aby wprowadzać kolejny wyższy stan. Pamiętamy, że takie decyzje powodują większy niepokój społeczny (...) i tak dużo emocji powstaje w związku z tym, co dzieje się w tej chwili – powiedział rzecznik rządu.

Wskazał, że możliwość przeprowadzenia wyborów zależy od sytuacji epidemiologicznej. Zwrócił uwagę, że obecnie nie wiadomo, jaka będzie początku maja.


Sasin: Nie ma możliwości przesunięcia wyborów prezydenckich
„Mamy nadzieję, że liczba zachorowań zmaleje”

– W tej chwili nikt nie jest wstanie tego przewidzieć, więc poczekajmy ten czas, aby zdecydować. Mamy nadzieję, że liczba zachorowań, że liczba osób, które są zarażone zmaleje i będzie można bez problemu te wybory przeprowadzić – oznajmił.

– O wyborach prezydenckich trzeba będzie zdecydować przed nimi, czy przeprowadzać je czy nie, w zależności od tego, jaką mamy realną sytuację w Polsce – dodał.

Zapewnił, że utrzymanie obecnego terminu wyborów prezydenckich nie jest sprawą uporu ze strony rządzących.


Nie skazujmy z góry na krytykę projektu głosowania korespondencyjnego”

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
06-06-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych