zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sałek o aktach wandalizmu: Nie na tym polega demokracja i wolność

12:42, 26.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Nie na tym polega wolność i demokracja, że dewastuje się kościoły i dochodzi do aktów wandalizmu, wulgaryzmu i profanacji – powiedział w poniedziałek doradca prezydenta Paweł Sałek. Jak dodał, Andrzej Duda obserwuje sytuację i w odpowiednim czasie także w tej sprawie zabierze głos.


Podziel się:   Więcej

Protesty organizowane m.in. przez „Strajk kobiet” rozpoczęły się w całej Polsce po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Manifestujący przeciw zaostrzeniu obowiązującego od 1993 r. prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce, a w niedzielę także w kościołach.

Sałek pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o te protesty ocenił, że chyba nigdy nie mieliśmy w Polsce do czynienia z taką sytuacją, która odbywa się przez ostatnie trzy dni na ulicach.

– Nawet za czasów PRL-u w Polsce takie sytuacje nie miały miejsca, że dochodzi do dewastacji tego, co jest naszą tożsamością, kulturą, tradycją i dziedzictwem, mówię tutaj o kościołach, a także o uderzeniu w wiarę katolicką, która od ponad tysiąca lat jest związana z naszym narodem – podkreślił doradca prezydenta.


Dera: Wyrok TK to sygnał dla polityków. Trzeba doprecyzować przepisy
Doradca prezydenta dodał, że najbardziej osobiście zabolała go sytuacja związana z dewastacją elewacji Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

– To jest po prostu skandal, hańba i brak słów na to, co się stało. Dlatego, że święty Andrzej Bobola jest symbolem jedności narodu, jednocześnie patronem naszym w trudnym czasach – powiedział Sałek.

Według niego, nie na tym polega demokracja i wolność, że dewastuje się kościoły i dochodzi do aktów wandalizmu, wulgaryzmu i profanacji.

– I tak, jak było pokazane to wczoraj w Katedrze Poznańskiej, kiedy katolicy zaczęli krzyczeć, gdzie jest tolerancja w stosunku do tych osób, które przyszły i protestowały, to te osoby odpowiadały krzycząc bardzo agresywnie – „nie ma dla was tolerancji”. I to jest właśnie emanacja tej całej sytuacji, że dla katolików, dla Polaków, którzy popierają wyrok TK, nie ma tolerancji, ale tolerancja w drugą stronę, dla grup bojówek lewackich, ona ma występować i ma być obowiązkowa – podkreślił Sałek.


Szczerski: Wróćmy do cywilizowanej formy dialogu ws aborcji
Na pytanie, czy prezydent Duda zabierze głos w tej sprawie, jego doradca odparł, że prezydent obserwuje sytuację i to, co się dzieje. "Dzisiaj mamy o tyle trudną sytuację, że walczymy z pandemią, także z problemami gospodarczymi, a na to nałożyła się sprawa wyroku TK. I pan prezydent będzie w odpowiednim czasie, w odpowiedni sposób także w tej sprawie zabierał głos" - zaznaczył Sałek. Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK uznał za niekonstytucyjne; pozostałe przypadki to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Przepis zakwestionowany przez TK straci moc wraz z publikacją wyroku Trybunał.


Szef BBN: Prezydent wyraża satysfakcję z tego, że TK stanął po stronie życia

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych