zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sałek: Polski model finansowania ochrony środowiska powinien dalej trwać i być rozwijany

15:21, 01.07.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Nasz system finansowania inwestycji środowiskowych, ekologicznych czy przyrodniczych jest wyjątkowy w skali europejskiej. Polski model finansowania ochrony środowiska w tej formie powinien dalej trwać i być rozwijany - mówił w piątek doradca prezydenta Paweł Sałek.


Podziel się:   Więcej

W piątek odbyło się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Na briefingu prasowym jej przewodniczący, doradca prezydenta Paweł Sałek poinformował o temacie spotkania, czyli systemie finansowania ochrony środowiska w Polsce.

- System finansowania inwestycji środowiskowych, ekologicznych czy przyrodniczych jest wyjątkowy w skali europejskiej. Pieniądze, które są pozyskane z kar (...) trafiają do specjalnego funduszu: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska - to są pieniądze przeznaczone stricte na inwestycje proekologiczne - powiedział. Podkreślił ponadto, że obecnie ten system finansowania ma 33 lata i „świetnie się sprawdza”.

Jak zaznaczył Sałek, również prezydent Andrzej Duda „jasno i wyraźnie podkreślił, że jest za tym, ażeby ten model finansowania ochrony środowiska w Polsce dalej funkcjonował i był wzmacniany”.

Rada przychyliła się do wniosku prezydenta. - To jest bardzo ważne, jeżeli spojrzymy na przyszłe wyzwania związane z transformacją energetyczną, z odnawialnymi źródłami energii, efektywnością energetyczną - powiedział Sałek.

Komisja środowiska PE poparła podwyższenie celu ograniczenia emisji do 2030 r.
- W kontekście nadchodzących, coraz bardziej ambitnych i trudnych do realizacji wyzwań związanych z polityką środowiskową w Unii Europejskiej, (...) daje (to) podstawę do tego i jasne fundamenty, że polski model finansowania ochrony środowiska w tej formie, w oparciu o wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (...) powinien dalej trwać i być rozwijany - wskazał.

Podczas piątkowego spotkania Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych zostały wygłoszone dwa referaty. W ocenie Sałka konkluzją wystąpień był fakt, że „Polska z własnych pieniędzy (...) zainwestowała miliardy, miliardy złotych; miliony (...) umów różnych rodzajów, które przysłużyły się zmniejszaniu emisji zanieczyszczających powietrze, ograniczaniu emisji pyłów, (związane - PAP) z gospodarką wodno-ściekową, z gospodarką kanalizacyjną, efektywnością energetyczną, a także ochroną przyrody”.

W środę Sałek mówił, że Polska jest „jednym z niewielu krajów, które na przedsięwzięcia ekologiczne przeznaczają środki pozyskane z opłat za korzystanie ze środowiska przez przedsiębiorców czy kar np. za jego zanieczyszczenie”.
Jednym z najważniejszych zadań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest sprawne i efektywne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej (głównie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko), Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Krajowego Systemu Zielonych inwestycji (GIS - Green Investment Scheme) oraz unijnego Instrumentu Finansowego LIFE+.

Fundusz zarządza też finansami publicznymi przeznaczonymi na działalność ekologiczną poprzez programy finansowe (tzw. programy priorytetowe), których lista corocznie zatwierdzana jest przez Radę Nadzorczą. Programy priorytetowe zawierają warunki, których spełnienie - co do zasady - powinno stanowić podstawę do udzielenia dofinansowania i zawarcia umowy.

Prezydent powoła Radę do spraw Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
09-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych