zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Saryusz-Wolski: Gdyby zastosować podejście Niemiec wobec nich samych, to nie byłyby one w NATO

15:22, 27.01.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

Gdyby obecne podejście Niemiec wobec Ukrainy, wynikające z obawy drażnienia Rosji, zastosować swego czasy do nich samych, to RFN nie zostałaby przyjęta do NATO – ocenił w czwartek na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.


Podziel się:   Więcej

„Gdyby obecne podejście Niemiec odmawiające Ukrainie pomocy i członkostwa w NATO, bo - drażniłoby to Rosję, wschód kraju okupowany przez Rosję (NRD), demokracja świeża (Hitler) – zastosować swego czasy do nich samych, to Niemcy nie zostałyby przyjęte do NATO w 1955, a Berlin Zachodni poddany” – napisał Saryusz-Wolski.

Odniósł się on w ten sposób do stanowiska m.in. kanclerza RFN Olafa Scholza i niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock, którzy jednoznacznie odrzucają dostawy broni na Ukrainę.

Dodatkowo, rząd federalny rozpatruje wniosek Estonii o pozwolenie na dostawę broni na Ukrainę. Jest to konieczne, ponieważ haubice ze starych zapasów NRD zostały najpierw sprzedane Finlandii pod pewnymi warunkami, a następnie przekazane Estonii.

Polski wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w wywiadzie dla agencji informacyjnej dpa w środę wyraził wątpliwości co do wiarygodności Niemiec w kryzysie ukraińskim. „Chciałbym, aby te wątpliwości nie nasilały się, ale zmniejszały. Potrzebujemy wyraźnych sygnałów z Niemiec" - stwierdził.


Soloch: Na chwilę obecną nie ma mowy o obecności naszych wojsk na Ukrainie
Pojawiły się wątpliwości, czy na Niemcy można liczyć. – W Polsce i w innych krajach Europy Wschodniej wielu zastanawia się, jaką tak naprawdę grę prowadzą Niemcy w konflikcie ukraińskim – powiedział Szynkowski vel Sęk podczas wizyty w Berlinie.

Konkretnie wiceminister spraw zagranicznych zażądał od niemieckiego rządu wyraźnego „nie" dla uruchomienia kontrowersyjnego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 oraz szybkiej zgody na dostawę na Ukrainę haubic z zapasów byłej NRD z Estonii.

– Znajdujemy się w szczególnej sytuacji. A w szczególnej sytuacji należy sięgnąć po specjalne środki – powiedział o odmowie Niemiec dostarczenia broni na Ukrainę. – I dlatego oczekujemy od niemieckiego rządu mocnych słów i mocnych czynów, a nie rozmywania faktów – dodał.


Prezydent po konsultacjach ws. sytuacji na Ukrainie: Zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
22-05-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych