zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sasin: Kandydatura Timmermansa na szefa KE jest dla nas trudna do przyjęcia

09:53, 01.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Kandydatura Fransa Timmermansa na szefa Komisja Europejskiej jest dla nas bardzo trudna do przyjęcia – powiedział w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. Według niego Timmermans pokazał się jako polityk niezwykle konfrontacyjny i negatywnie nastawiony do krajów naszego regionu.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek przywódcy państw i rządów unijnych po całonocnych konsultacjach kolejny raz mają spróbować przezwyciężyć impas w rozmowach dotyczących obsadzenia głównych stanowisk unijnych. Przez całą noc testowane było poparcie dla kandydata socjalistów, Holendra Fransa Timmermansa, na którego zgodziły się wcześniej w kuluarach szczytu G20 w Osace Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Holandia. Cały czas sprzeciw wobec Holendra podtrzymuje jednak Grupa Wyszehradzka.

Sasin pytany był w poniedziałek w radiowej Trójce o to, co będzie, jeśli Frans Timmermans zdobędzie stanowisko szefa KE. – Nie sądzę, żeby do tego doszło szczerze mówiąc. To byłoby bardzo źle, gdyby szef Komisji Europejskiej, najważniejsze de facto stanowisko w całej strukturze stanowisk europejskich, było któremukolwiek z krajów UE narzucane – odpowiedział wicepremier.

A tu – jak mówił – „rzeczywiście mamy grono krajów, nie tylko V4, czyli nie tylko Grupa Wyszehradzka. Tutaj my wspólnie bardzo mocno mówimy, że ta kandydatura jest kandydaturą, która jest dla nas bardzo trudna do przyjęcia”.

– Przede wszystkim z tego powodu, że oczekujemy, iż szef Komisji Europejskiej będzie kimś, kto będzie dawał rękojmie łagodzenia sporów, szukania kompromisów, szukania wspólnego zdania – podkreślił Sasin.


Premier: Timmermans nie jest kandydatem kompromisu na szefa KE
„Polityk nastawiony negatywnie do krajów naszego regionu”

Według niego, Timmermans „pokazał się jako polityk niezwykle konfrontacyjny, nastawiony negatywnie do krajów naszego regionu”. – I jest dla nas, jak mówię, kandydatem trudnym do przyjęcia – podkreślił wicepremier.

Jak dodał, „nasze stanowisko wspierają również inni”. – Mamy już wypowiedzi zarówno przedstawicieli Włoch, ale również innych państw. To grono przyjaciół Grupy Wyszehradzkiej w tej sprawie jest dosyć szerokie i nie sądzę, aby dało się narzucić tę kandydaturę – ocenił Sasin.

Na pytanie, który z pojawiających się kandydatów na to stanowisko dawałby największe nadzieje, Sasin odparł, że te nazwiska, które się pojawiają są rzeczywiście „godne rozważenia”. – Nie chcę w tej chwili wskazywać jakiejś jednej osoby. Jesteśmy otwarci absolutnie na to, aby rozmawiać o innych nazwiskach. Mam nadzieję, że to grono krajów, które zaproponowało Fransa Timmermansa otrzeźwi się i będzie chciało wskazać rzeczywiście kandydata kompromisowego. My takiego kompromisowego kandydata jesteśmy gotowi poprzeć – powiedział Sasin.

Do wyłonienia kandydata na szefa Komisji Europejskiej nie potrzeba w Radzie Europejskiej jednomyślności, lecz większości kwalifikowanej. Oznacza to, że „za” musi być co najmniej 21 krajów. Do blokady potrzeba z kolei co najmniej ośmiu państw. Pięć lat temu Jean-Claude Juncker został wybrany na szefa KE mimo sprzeciwu Wielkiej Brytanii i Węgier.


Impas w sprawie wyboru przewodniczącego KE. Polska proponuje tajne głosowanie

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych