zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sasin o budowie zapory na granicy: Działania te będą udziałem instytucji państwowych i spółek Skarbu Państwa

09:45, 30.11.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Założenie jest takie, że te działania będą wyłącznie udziałem instytucji państwowych i spółek Skarbu Państwa – powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany, czy spółki Skarbu Państwa będą uczestniczyły w budowie zapory na granicy.


Podziel się:   Więcej

Sasin we wtorek w Programie 1 Polskiego Radia pytany, czy spółki Skarbu Państwa, będą brały udział w budowie muru, odpowiedział: „Tak. Założenie jest takie, że te działania będą wyłącznie właściwie udziałem instytucji państwowych i spółek Skarbu Państwa”.

Dodał, że jego resort jest w stałym kontakcie z pełnomocnikiem rządu ds. budowy tej zapory Markiem Chodkiewiczem.

Szef MAP przekazał, że odbyły się w tej sprawie spotkania również z przedstawicielami spółek, „które dostarczą odpowiednie materiały, odpowiednie oprzyrządowania do tego, żeby ta zapora mogła szybko i sprawnie powstać”.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku.


Zaczęła obowiązywać ustawa o budowie zabezpieczeniu granicy państwowej

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.


Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy opublikowana w Dzienniku Ustaw
Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która zakłada powstanie na granicy wschodniej zapory, weszła w życie 4 listopada br. Sejm uchwalił ją 14 października, a 29 października rozpatrzył wprowadzone do niej w Senacie poprawki. Prezydent Andrzej Duda ustawę podpisał 2 listopada.


Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych