zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sasin: powołanie nowego rządu prawdopodobnie w piątek

14:44, 13.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Powołanie nowego rządu nastąpi pewnie jeszcze w tym tygodniu; prawdopodobnie w piątek – powiedział w środę w Polskim Radiu 24 wicepremier Jacek Sasin. Jak zaznaczył, to nieoficjalna informacja, bo odbędą się jeszcze w tej sprawie konsultacje z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.


Podziel się:   Więcej

Sasin zapowiedział, że powołanie nowego rządu nastąpi pewnie jeszcze w tym tygodniu. Jak zaznaczył, data nie jest jeszcze w stu procentach ustalona, bo zależy od prezydenta. – Prawdopodobnie nastąpi to w piątek – wskazał.

– Ten piątek to jest taka pierwsza, nieoficjalna informacja. Natomiast będą jeszcze rozmowy, konsultacje pomiędzy panem premierem, a panem prezydentem – zaznaczył wicepremier.

Według informacji PAP uzyskanych w źródłach zbliżonych do kierownictwa PiS w czwartek prezydent desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera, w piątek powoła Radę Ministrów, a we wtorek szef rządu wygłosi expose. Jak dodało źródło, pełny skład rządu, w tym szef resortu sportu, zostanie przedstawiony w piątek.

Prezydent spotka się z premierem ws. nowego rządu
Jako pierwszy informacje dotyczące dat desygnowania premiera, powołania Rady Ministrów i wygłoszenia expose podał portal 300polityka.pl.

We wtorek Mateusz Morawiecki złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy dymisję swojego rządu. Do czasu powołania nowego rządu prezydent powierzył Morawieckiemu misję kierowania tymczasowym rządem.

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera, jego rządu i przyjęcie przysięgi przez nową Radę Ministrów. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu premiera Mateusza Morawieckiego

Kalendarz transmisji

Grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych