zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sasin: Prezydent nie będzie obciążony wyborem Pawłowicz i Piotrowicza do TK

11:15, 22.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Prezydent nie będzie obciążony wyborem Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza do Trybunału Konstytucyjnego. Nie słyszałem, by wygłaszał jakąś opinię na ich temat – w ten sposób odniósł się do wyboru składu TK przez Sejm wicepremier Jacek Sasin.


Podziel się:   Więcej

Odpowiadając na pytanie, czy wybór Krystyny Pawłowicz oraz Stanisława Piotrowicza do składu Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm nie skonfundują prezydenta Andrzeja Dudę, który dokonuje ich zaprzysiężenia wicepremier powiedział: „Nie wiem skąd ta informacja o konfuzji prezydenta (...) To były jakieś opinie wygłaszane przez osoby, które są w otoczeniu prezydenta". Zaznaczył też, że nie słyszał, żeby sam prezydent wypowiadał się na ich temat.

Dodał, że ten wybór nie może także prezydenta obciążać. – Konstytucyjną rolą prezydenta nie jest wybór członków Trybunału Konstytucyjnego. Tego wyboru dokonuje Sejm, a prezydent powołania. Jest pewien automatyzm sytuacji, jeśli nie doszło do złamania prawa przy powołaniu – wyjaśnił.

Sasin odwołał się do kwestii wzbudzającego kontrowersje powoływania składu TK w poprzedniej kadencji Sejmu, kiedy to prezydent odmówił zaprzysiężenia: – Sejm swoją uchwałą sam uznał, że wybór tych członków TK nastąpił z naruszaniem prawa, dlatego prezydent jako strażnik prawa i konstytucji, odmówił powołania – dodał. Wicepremier podkreśli, że „w tym przypadku sytuacja jest diametralnie inna”.


Sejm wybrał trzech członków Trybunału Konstytucyjnego
Apel wicepremiera

Ponadto wicepremier zaapelował, by „przestać szarżować” już z tym, że Piotrowicz pełnił funkcję prokuratora w stanie wojennym. Dodał, że „nikomu krzywdy nie zrobił”.

– To, że ktoś żył i pracował w czasie, gdy w Polsce był wprowadzony przez komunistów stan wojenny to nie znaczy, że trzeba go w tej chwili dezawuować. A szczególnie, jak robią to ci politycy, którzy całą wierchuszkę partii komunistycznej z Leszkiem Millerem i Włodzimierzem Cimoszewiczem na czele wysłali do parlamentu europejskiego. Dzisiaj ci sami liderzy polityczni – a mówię tutaj o PO czy KO – atakują Stanisława Piotrowicza, który był, można powiedzieć, szeregowym członkiem PZPR w tym czasie, a nie aparatczykiem, który odpowiadał za to, jak była Polska rządzona. Tutaj jest ogromna hipokryzja – powiedział w Polsat News wicepremier.

Zaznaczył też, że dziwią go kontrowersje dotyczące Krystyny Pawłowicz. Jego zdaniem temperament osób nie powinien dyskwalifikować do pełnienia ważnych funkcji państwowych. – Pani profesor Pawłowicz jest osobą, która nie da sobie narzucić żadnych rozwiązań i zdania, z którym się nie zgadza – podsumował.

Na koniec wicepremier pytany o to, czy Pawłowicz i Piotrowicz, już jako sędziowie TK, powinni brać udziału w rozstrzyganiu zgodności konstytucyjnej ustaw, w których uchwalaniu brali udział odparł: „To jest pewna pragmatyka działania. Nie mam zdania na ten temat”.


Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała Jakuba Stelinę na sędziego TK

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
05-12-2019
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych