zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sasin: Rozmowy z Czechami ws. Turowa są trudne, ale jestem optymistą

10:39, 05.07.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Rozmowy z Czechami w sprawie Turowa są trudne, ale jestem optymistą i wierzę, że uda się zawrzeć porozumienie w tej sprawie – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.


Podziel się:   Więcej

Sasin w telewizji wPolsce pytany był o to, jak wygląda sytuacja w negocjacjach polsko-czeskich nt. kopalni i elektrowni w Turowie.

– Jesteśmy w trakcie rozmów. To nie są rozmowy łatwe – powiedział minister.

– Pamiętajmy, że w Czechach trwa kampania wyborcza, w której tematy ekologiczne odgrywają bardzo poważną rolę i stąd domniemuję, że w tej gorącej sytuacji politycznej będzie trudno dojść do porozumienia – ocenił Jacek Sasin.

Jak podkreślił, „nasi czescy partnerzy rozumieją, że niemożliwe jest zamknięcie kopalni, a tym samym elektrowni w Turowie, że to będzie miało ogromne skutki społeczne”.


Premier: Negocjacje z Czechami ws. Turowa jeszcze trochę potrwają
Sasin dodał, że strona polska jest otwarta, aby spełnić postulaty strony czeskiej, choć oczekiwania Czech „postawione są na wysokiej poprzeczce”.

– Rozmowy z Czechami ws. Turowa są trudne, ale jestem optymistą i wierzę, że uda się zawrzeć porozumienie w tej sprawie – stwierdził szef MAP.

Rokowania polsko-czeskie w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę złożoną do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.


Polska i Czechy chcą zawarcia porozumienia ws. Turowa bez angażowania instytucji unijnych
W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca.

W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd jednocześnie rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.


Rząd zajmie się projektem uchwały w sprawie współpracy na rzecz zakończenia sporu wokół kopalni Turów
Pod koniec maja szef polskiego rządu, po rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem w Brukseli w czasie szczytu UE, poinformował, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek z TSUE.

Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską.

Później poinformowano, że rząd Czech będzie wnioskować o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia TSUE. Dwa dni później Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce.


Müller: Trwa przygotowanie finalnej umowy między Polską a Czechami ws. Turowa

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych