zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sasin: ustawa o dekoncentracji mediów nie jest obiektem prac rządu

13:01, 14.08.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Nie widziałam tej ustawy, ona nie jest obiektem prac rządu – powiedział wicepremier Jacek Sasin o projekcie ustawy o dekoncentracji mediów. Dodał też, że „nic na ten temat nie widomo”, żeby przed wyborami rząd zajął się taką ustawą.


Podziel się:   Więcej

Odpowiadając na pytanie, czy rząd zajmie się projektem ustawy o dekoncentracji mediów po wyborach parlamentarnych, Sasin oświadczył – Jeśli będzie taka decyzja polityczna, to wtedy będziemy to procedować. W tej chwili nie ma decyzji politycznej co do tego, żeby iść w tym kierunku.

Sasin ocenił, że media są „ważną, czwartą władzą”.

Odnosząc się do stwierdzenia, że Platforma Obywatelska miałaby zlikwidować TVP, Sasin powiedział: – No więc Platforma też chce majstrować przy mediach, tylko chce majstrować w sposób radykalny, czyli zlikwidować pluralizm medialny. Rozumiem, że TVP – jako element, który łamie monopol medialny, jaki funkcjonował od wielu lat w Polsce – PO przeszkadza. Natomiast my chcemy wzmacniać pluralizm medialny. Uważam, że to jest ważny element demokracji, żeby Polacy mogli korzystać z różnych źródeł, różnych punktów widzenia, a nie słuchać jednolitego przekazu, który ma kształtować świadomość społeczną.
Gowin: w przypadku zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy w wyborach „jednym z zadań rządu będzie repolonizacja mediów”

Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego „Wprost”, że ustawa o dekoncentracji kapitału w mediach „jest przygotowana”. – Jeżeli będzie decyzja polityczna to ją wprowadzimy – zapowiedział.

19 czerwca wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy w jesiennych wyborach parlamentarnych jednym z zadań rządu będzie repolonizacja mediów. – Szanujące się państwo i szanujący się naród nie może dopuszczać do tego, żeby większość mediów znajdowała się w cudzych rękach. I to jest pewne zadanie, które stoi przed naszym rządem, jeżeli będziemy nadal sprawować władzę w następnej kadencji – powiedział Gowin.

Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, odnosząc się do tej sprawy, mówił na początku lipca, że „powinniśmy mówić nie o repolonizacji mediów, a o dekoncentracji i przeciwdziałaniu monopolizacji na rynku medialnym. Walka z mediami prywatnymi nie wchodzi w rachubę” – zaznaczył.