zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sasin w Davos: Ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji

10:17, 23.05.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji – powiedział w poniedziałek w szwajcarskim Davos wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.


Podziel się:   Więcej

W szwajcarskim Davos w niedzielę rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. W rozmowach dotyczących najważniejszych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii COVID-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób – polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Wicepremier, szef aktywów państwowych Jacek Sasin otworzył w Polskim Domu w Davos panel dyskusyjny „Znaczenie Europy Środkowo-Wschodniej w globalnych łańcuchach wartości oraz na mapie ośrodków kompetencyjnych”.

– Jesteśmy w trudnym momencie dla Europy i świata – powiedział Sasin. W jego ocenie „dwa wielkie wydarzenia wstrząsnęły naszym współczesnym światem”.

Jak mówił, pierwszy z nich to pandemia koronawirusa, a drugi to wojna na Ukrainie, która się toczy na naszych oczach.


Sasin: W Davos będę rozmawiał z instytucjami finansowymi o transformacji polskiej energetyki


Premier udaje się do Davos. Spotka się z przedstawicielami firm technologicznych
Zdaniem Sasina te dwa wydarzenia „całkowicie zmieniły nasze pojmowanie świata i światowej gospodarki”.

– Te wydarzenia pokazały też, że dotychczasowe procesy gospodarcze muszą ulec głębokiemu przemyśleniu i głębokiej zmianie. Przede wszystkim pandemia koronawirusa spowodowała zakłócenia, przerwanie światowych łańcuchów dostaw – powiedział.

Jak wskazał wicepremier, „okazało się, że przenoszenie produkcji i rozpraszanie jej po całej kuli ziemskiej w tej sytuacji się nie sprawdziło”.

– Z kolei te najnowsze wydarzenia, związane z agresją Rosji na Ukrainę pokazały, jak ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji – podkreślił Sasin.


Światowe Forum Ekonomiczne. Polskę reprezentować będą prezydent i premier