zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sasin: Wspólna inwestycja KGHM oraz NuScale wpisuje się w strategiczne cele rządu

18:33, 23.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Wspólna inwestycja KGHM oraz NuScale wpisuje się w strategiczne cele rządu – obniżkę kosztów dla gospodarstw domowych, zieloną transformację oraz niezależność energetyczną Polski – powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.


Podziel się:   Więcej

KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Jak oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński, chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale o mocy 77 MWe każda.

Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego budowy w Polsce 12 modułowych reaktorów nuklearnych to kolejny etap transformacji krajowego sektora elektroenergetycznego w kierunku tworzenia stabilnych i czystych źródeł energii. Wspólna inwestycja KGHM oraz amerykańskiego NuScale jest zarówno impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki, jak i źródłem najnowocześniejszych technologii dla krajowego przemysłu tzw. technologii SMR powiedział Sasin.

Przedsięwzięcie wpisuje się w strategiczne cele rządu, jakimi są obniżka kosztów dla gospodarstw domowych, zielona transformacja oraz niezależność energetyczna Polski – zaznaczył minister.

Dodał, że polska spółka nie będzie wyłącznie odbiorcą gotowego rozwiązania, ale weźmie aktywny udział w rozwoju tej technologii.


Naimski: Niezbędne jest zbudowanie całego sektora energetyki nuklearnej
KGHM jest pierwszym podmiotem, który podejmuje realne działania na rzecz budowy reaktorów wykorzystujących energię jądrową. Zgodnie z założeniami pierwsza elektrownia nuklearna w Polsce ma rozpocząć pracę już w 2029 r. Najprawdopodobniej będzie to największa tego typu instalacja na świecie – ocenił szef MAP.

Według niego zastosowana technologia pomoże nie tylko zadbać o środowisko czy spełnić unijne cele klimatyczne, ale również przyczyni się do obniżenia kosztów prowadzenia biznesu przez spółkę.

– Plany KGHM obejmują również komercyjną produkcję energii, dzięki czemu przyczyni się do wsparcia zielonej transformacji Polski i obniżenia kosztów zużycia energii przez gospodarstwa domowe – zaznaczył.


„Inwestycje związane z gazem i energetyka jądrowa mają zapewnić Polsce suwerenność”
Wicepremier zwrócił uwagę, że budowa i eksploatacja energetyki jądrowej przyczyni się jednocześnie do dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii elektrycznej, co ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

– Zaletą energii jądrowej jest stabilność dostaw energii oraz niski udział kosztu tego paliwa w kosztach produkcji energii. Koszt całego cyklu paliwowego stanowi 10-15 proc. łącznego kosztu wytwarzania energii elektrycznej w energetyce jądrowej – dodał.


Rząd planuje zmiany regulacji dot. energetyki jądrowej

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych