zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Satysfakcji ze wspaniałego dorobku artystycznego”. Życzenia prezydenta dla Ignacego Gogolewskiego

20:04, 17.06.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, KPRP

Należy Pan do grona najwybitniejszych aktorów w historii polskiego teatru, filmu, radia i estrady – napisał prezydent Andrzej Duda w liście gratulacyjnym do obchodzącego jubileusz 90-lecia aktora, reżysera, byłego dyrektora teatrów i prezesa ZASP Ignacego Gogolewskiego.


Podziel się:   Więcej

„Z okazji jubileuszu 90. urodzin proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz życzenia dobrego zdrowia, samych miłych, pogodnych dni pośród bliskich i przyjaciół, a także satysfakcji z Pańskiego wspaniałego dorobku artystycznego” – napisał Andrzej Duda w liście odczytanym w czwartek przez doradcę prezydent Tadeusza Deszkiewicza.

„Niech czas zasłużonego odpoczynku przyniesie Panu wytchnienie, radość obcowania z dobrą sztuką z pozycji jej odbiorcy oraz zadowolenie z sukcesów młodszych kolegów ze sceny i filmowego planu - dla których pozostaje Pan inspiracją, prawdziwym mistrzem słowa i wzorem artysty oddanego swojej profesji” dodał w liście Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że Gogolewski „należy do grona najwybitniejszych aktorów w historii polskiego teatru, filmu, radia i estrady”.

„Jako twórca dziesiątek ról uwielbianych przez publiczność i krytykę, jako reżyser oraz dyrektor znakomitych scen polskich wniósł Pan cenny wkład w rozwój naszej kultury narodowej” – ocenił.


Prezydent: ludzie kultury są niezwykle ważną częścią każdego narodu
„Począwszy od Pana debiutu w roku 1953, aż po ostatnie lata, Pańskie kreacje sceniczne - przede wszystkim w stołecznych teatrach Polskim, Narodowym i Dramatycznym, ale też w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, aktorska wirtuozeria w repertuarze klasycznym i współczesnym oraz niezwykła charyzma, z jaką dawał Pan życie bohaterom filmowym, stanowiły zawsze czołowe atuty przedsięwzięć artystycznych z Pańskim udziałem. Gustaw-Konrad w +Dziadach+, Neron w +Brytaniku+ Racine'a, hrabia Szarm w Gombrowiczowskiej +Operetce+ i Laurenty w +Na czworakach+ Różewicza, a także niezapomniany Antek w filmowej adaptacji +Chłopów+ Reymonta, tytułowy bohater filmu +Bolesław Śmiały+, porucznik SS Eryk w poruszającym obrazie +Dziś w nocy umrze miasto+ czy pisarz Franciszek Koziński w serialu +Na dobre i na złe+ - to tylko niektóre spośród ról, które ugruntowały Pana ogromną popularność oraz renomę niezawodnego, wszechstronnego odtwórcy bardzo zróżnicowanych postaci” – przypomniał prezydent.

„Ufam, że Pańska wierność najwyższym standardom twórczej pracy aktora, dbałość o piękno słowa oraz troska o jakość i rozwój życia kulturalnego w Polsce znajdą naśladowców wśród kolejnych pokoleń adeptów sztuk dramatycznych” – napisał Andrzej Duda.


Prezydent o dr Galickiej: wybitna osobowość polskiego życia kulturalnego
Uroczyste obchody jubileuszu artysty ze swadą poprowadził w stołecznym Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana dyrektor artystyczny tej sceny Janusz Majcherek.

Wśród opowieści i anegdot o jubilacie przypomniał m.in., że w młodości Gogolewskiemu proponowano, by wstąpił do seminarium duchownego, a rodzina namawiała go, by został ślusarzem.

Ignacy Gogolewski ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jest powszechnie cenionym i utytułowany aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem, byłym dyrektorem teatrów. W latach 2005-06 był prezesem Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Występował na deskach stołecznego Teatru Polskiego, Dramatycznego, Współczesnego i Narodowego. Kierował Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Teatrem Rozmaitości w Warszawie.

Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in.: Splendora Splendorów, Wielkiej Nagrody Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, Mistrza Mowy Polskiej. W 2000 r. otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za kreację Szarma w „Operetce” Witolda Gombrowicza w reż. Jerzego Grzegorzewskiego w stołecznym Teatrze Narodowym. Został uhonorowany, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


Gliński: Dofinansowanie w ramach FWK otrzymało 2110 podmiotów

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
21-03-2023
  • Posiedzenia sejmowych komisji stałych NA ŻYWO
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych