zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Schreiber: Do kryzysu w koalicji Zjednoczonej Prawicy doprowadził szereg spraw

07:32, 21.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Jeżeli mamy w każdej sprawie negocjować i czynić daleko idące ustępstwa, to rząd mniejszościowy jest lepszym pomysłem – powiedział przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber (PiS). Jak dodał, do kryzysu w koalicji Zjednoczonej Prawicy doprowadził szereg spraw.


Podziel się:   Więcej

– Separacja może prowadzić do rozwodu, ale przy pewnej dozie refleksji może prowadzić do powrotu, do jakiejś drugiej szansy – powiedział w niedzielę Schreiber, odnosząc się w TVP Info do kryzysu w koalicji Zjednoczonej Prawicy.

Dodał, że do wspomnianej „separacji” nie doprowadziła wyłączenie różnica zdań podczas piątkowego głosowania w Sejmie nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt, ale – jak powiedział – „szereg spraw”.

– Albo możemy na sobie polegać, albo możemy wierzyć, że tutaj obowiązuje między nami pewna lojalność, partnerstwo, albo stawiamy sprawę w taki sposób, że do każdej ustawy teraz ktoś przyprowadza jakieś swoje bardzo pryncypialne stanowisko, jeżeli w 100 proc. ono nie będzie zrealizowane, to oni będą głosować inaczej – mówił polityk.


Terlecki: Praktycznie koalicja Zjednoczonej Prawicy nie istnieje
Schreiber stwierdził, że zgodne głosowanie posłów Porozumienia i Solidarnej Polski przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt (z wyjątkiem wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz) świadczy o „wywieraniu presji”. – Do Sejmu weszliśmy z jednej listy, z listy Prawa i Sprawiedliwości – zaznaczył.

– Jeżeli mamy w każdej sprawie negocjować i czynić daleko idące ustępstwa (...) to rząd mniejszościowy jest lepszym pomysłem – powiedział Schreiber.


Dworczyk: U niektórych posłów Zjednoczonej Prawicy wygrał polityczny, partykularny interes
W poniedziałek zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które ma dyskutować o przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

Chodzi o sprawę piątkowego głosowania nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt – 38 posłów klubu PiS opowiedziało się przeciw niej, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch Porozumienia, a 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu.


Müller: Scenariusz rządu mniejszościowego powinien być brany pod uwagę
Najważniejsi politycy PiS podkreślali, że takie zachowanie koalicjantów oznacza, że to koniec koalicji. Wiceszef PiS Joachim Brudziński mówił w sobotę w RMF FM, że w tej chwili w skutek decyzji podjętych przez „naszych, dziś można powiedzieć byłych koalicjantów, tej koalicji nie ma”. – Są zawieszone rozmowy dotyczące rekonstrukcji rządu. Są zawieszone rozmowy dotyczące naszego wspólnego programu – dodał.

Przyznał, że „nie ma sensu trwać w koalicji, w której mniejsi koalicjanci głosują w ważnych głosowaniach w Sejmie przeciw ustawom wniesionym przez większego partnera”. Pytany o przyszłość koalicji, Brudziński podkreślił, że „dzisiaj wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest bardzo poważna”. – Przed nami decyzje, które jednak tę koalicję w sposób oczywisty i definitywny mogą zakończyć – mówił.


Bielan: Trzeba poczekać, aż emocje opadną, i wrócić do stołu negocjacyjnego
Wiceminister funduszy Waldemar Buda (PiS) pytany z kolei w niedzielę w TVP Info, czy w najbliższym czasie można spodziewać się dymisji ministrów związanych z Solidarną Polską i Porozumieniem, w tym szefa MS Zbigniewa Ziobry, powiedział, że jeżeli będzie decyzja kierownictwa partii, że nie będą kontynuowane rozmowy koalicyjne, to oczywistą konsekwencja są dymisje w rządzie i rekonstrukcja bez udziału koalicjantów.

– I to jest naprawdę scenariusz bardzo prawdopodobny. Ja bym tutaj 50 do 50 stawiał na rozstrzygnięcie w tej sprawie, bo naprawdę za wiele rzeczy się wydarzyło i ten apetyt koalicjantów był zbyt duży, żeby można było go akceptować – podkreślił.


Sejm uchwalił nowelę zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych