zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945”. Prezydent zwiedzi wystawę

12:44, 21.08.2019;   autor: msies;   źródło: IPN

Prezydent Andrzej Duda zwiedzi w piątek wystawę „Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945” przygotowaną w Warszawie na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ekspozycję przygotowaną przez IPN prezydent objął narodowym patronatem.


Podziel się:   Więcej

Pod względem wizualnym, artystycznym oraz merytorycznym porusza tematykę historii dwóch totalitaryzmów: Rzeszy Niemieckiej oraz Rosji Sowieckiej. Osią narracji jest wybuch II wojny światowej, jego tragiczne konsekwencje oraz walka Polaków o wolność z dwoma okupantami.

Na ścianie poświęconej okupacji niemieckiej zaprezentowano: terror wobec ludności cywilnej, Polskie Państwo Podziemne (w tym ruch oporu w obozach koncentracyjnych i raport Pileckiego), stosunki polsko-żydowskie (Żegota, w tym misja Jana Karskiego i powstanie w getcie warszawskim), Powstanie Warszawskie, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie (Bitwa o Monte Cassino, Bitwa o Anglię, 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka, Cichociemni, wywiad).

Na ścianie poświęconej okupacji sowieckiej przedstawiono: wywózki, Katyń, łagry i epopeję Armii Andersa, jak również ustalenia jałtańskie, które usankcjonowały instalowanie reżimu komunistycznego w Polsce.

W dramatyczne realia wojny wprowadzają teksty kuratorskie i fotografie, umieszczone na zewnętrznych ścianach instalacji. Wystawa na pl. Piłsudskiego zostanie uroczyście otwarta 22 sierpnia o godz. 12.00. Ekspozycja będzie czynna do 30 września 2019.

Odlano dzwon upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej