zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Ścigaj: Nie weszliśmy do klubu PiS, mamy odrębność, jako koło Polskie Sprawy

09:09, 23.06.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Nie weszliśmy do klubu PiS, mamy odrębność jako koło Polskie Sprawy; dla nas bardzo ważne jest bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, i w tym zakresie podpisaliśmy porozumienie i będziemy wspierać PiS – oświadczyła minister w KPRM, przewodnicząca koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj.


Podziel się:   Więcej

W środę Ścigaj została powołana na funkcję ministra–członka Rady Ministrów, która będzie się zajmować w rządzie tematyką integracji społecznej, również w związku z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy.

Ścigaj, pytana w czwartek w Polsat News o porozumienie o współpracy między PiS i kołem Polskie Sprawy, zapewniała, że koło zachowuje swoją odrębność, co dotyczy także głosowań w Sejmie. – Prawo i Sprawiedliwość nie potrzebowało, żeby mieć większość naszych trzech głosów; (...) nie proponowało żadnych innych apanaży, po prostu było zainteresowane rozwiązaniem problemu – podkreśliła. Jak dodała, „ja się z tego powodu cieszę, że wreszcie rząd zaczął patrzeć na problemy w taki niepolityczny sposób, a rzeczywiście z chęcią rozwiązywania (problemów), że przewiduje to, co się może wydarzyć, jeżeli tym tematem się w jakiś sposób nie zajmie".

Na uwagę, że dzięki trójce posłów Polskich Spraw PiS może jednak „trzymać w szachu" Pawła Kukiza bądź Zbigniewa Ziobrę, Ścigaj zastrzegła, że nie wie co będzie się działo, natomiast – jak oświadczyła – „my na pewno nie weszliśmy do klubu (PiS), mamy odrębność cały czas, jako Polskie Sprawy, jesteśmy kołem współpracującym".

– Podpisaliśmy porozumienie dotyczące tego, że będziemy wspierać rząd w tej szczególnej sytuacji dotyczącej bezpieczeństwa i stabilnej pozycji, jeśli chodzi o nasz kraj – poinformowała. Wskazała przy tym, że „zawirowania, kłótnie, konflikty społeczne, ale też konflikty w rządzie" to sytuacja, która „podobałaby się głównie Putinowi". – Więc mamy pełną odpowiedzialność za Polskę, a nie tylko i wyłącznie za układanki polityczne – dodała.


Kukiz o Ścigaj: Jest gorącą zwolenniczką jednomandatowych okręgów wyborczych
Dopytywana o szczegóły ustaleń z PiS, w tym o głosowania w przypadku wniosku o dymisję jednego z ministrów, odparła: „to jest porozumienie, które mówi o współpracy, że dla nas, jako Polskie Sprawy, bardzo ważne jest bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne; i w tym zakresie jesteśmy gotowi współpracować z PiS".

Dodała jednak: – Mamy świadomość, że w tym w tym momencie zmiany rządowe służą destabilizacji państwa, bo nie ma ciągłości pewnej polityki. Natomiast oczywiście będziemy rozmawiać z PiS przy każdych ważnych głosowaniach i tutaj zazwyczaj mamy taką tendencję, że nie głosujemy z kimś, czy z opozycją, czy z rządem, tylko głosujemy za ustawami.

Pytana, czy z premierem, bądź prezesem PiS była poruszana kwestia miejsc na listach wyborczych, Ścigaj zaprzeczyła. "Nie. (...) Nas w tym momencie nie bardzo interesowały dyskusje o miejscach na listach, które się toczą po jednej i po drugiej stronie. Jest temat, trzeba się nim zająć; dobrze, że jest takie koło, być może jest jeszcze kilka osób w polskim parlamencie, dla których ważne są sprawy, które trzeba rozwiązać +tu i teraz+. A sprawa integracji ucho9dźców nie może czekać" – zaznaczyła minister Ścigaj.

Jak przekazał PAP sekretarz Generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski, podpisane przez PiS porozumienie z kołem Polskie Sprawy dotyczy wspierania rządu do końca kadencji. Klub PiS nie będzie na razie poszerzany. "Porozumienie z kołem Polskie Sprawy dotyczy wspólnych głosowań, wspólnych propozycji programowych, ogólnie szeroko rozumianego wspierania rządu" – powiedział i jest podobne do porozumienia z Kukiz'15, które zostało podpisane w ubiegłym roku.

Czteroosobowe do środy koło Polskie Sprawy tworzyli obok Ścigaj także: Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Paweł Szramka. Poseł Szramka poinformował w środę, że zrezygnował z członkostwa w tym kole i ogłosił, że zostanie posłem niezrzeszonym.


Premier: Zaprosiliśmy do rządu Agnieszkę Ścigaj, będzie zajmować się integracją społeczną

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych