zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Ścigaj: Przygotujemy wraz z samorządami niedrogie mieszkania komunalne

11:12, 06.07.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Przygotowywany przez rząd projekt strategii międzyresortowej ma pomóc w integracji uchodźców z Ukrainy. Jednym z jego elementów jest przygotowanie z samorządem niedrogich mieszkań komunalnych – powiedziała w środę PAP.PL minister w KPRM Agnieszka Ścigaj (Polskie Sprawy).


Podziel się:   Więcej

Minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj w środę w Studiu PAP mówiła o przygotowywanym przez nią projekcie strategii międzyresortowej mającym pomóc w integracji uchodźców z Ukrainy. – Strategia zakłada przygotowanie z samorządem niedrogich mieszkań komunalnych – powiedziała.

Tworzenie strategii jest na etapie konsultacji ze środowiskiem organizacji pozarządowych i samorządami. – Bardzo szybko chcemy przystąpić do konsultacji międzyresortowych i to jest kwestia kilku tygodni, kiedy uda nam się spiąć tą strategię i zaprezentować opinii publicznej – oświadczyła.

Minister powiedziała, że nadszedł moment, aby osoby uciekające przed wojną „zaczęły się w miarę usamodzielniać". Aby było to możliwe, należy „pomóc im znaleźć pracę, a także mieszkanie w miarę tanie, na ich możliwości".

Ścigaj podkreśliła, że wystarczy „lekko dostosować do możliwości zamieszkania" pustostany, które są w rękach prywatnych. – Każda gmina wie, że ma bardzo dużo takich pustostanów na swoim terenie" – zaznaczyła. Rolą samorządów ma być szukanie możliwości i rozmowa z właścicielami takich mieszkań, z kolei rządu – pomoc w uzyskaniu środków finansowych na ich sfinansowanie.

Takie mieszkania miałyby być do dyspozycji w zasobach gminy przez „kilka lat". – Na 5–6 lat dostarczy się samorządom możliwości zamieszkania w obszarze komunalnym – powiedziała. Mniejsze miejscowości – dodała Ścigaj – "cały czas są otwarte" na migrantów z Ukrainy. Zaznaczyła jednak, że mieszkania pozyskane w ten sposób "nie będą tylko i wyłącznie mieszkaniami dla uchodźców".


Kukiz o Ścigaj: Jest gorącą zwolenniczką jednomandatowych okręgów wyborczych
Ścigaj wyjaśniła, że porozumienie z właścicielami mieszkań ma być umową dzierżawy realizowaną za pośrednictwem społecznych agencji najmu. – W tym momencie gmina przejmuje obowiązek płacenia czynszu, a następnie reguluje sobie odpłatność w zależności od dochodów i możliwości tego, komu to mieszkanie przydzieli – zaznaczyła.

– Trzeba się zabezpieczyć prawnie i stworzyć warunki aby i właściciel i gmina miały poczucie bezpieczeństwa i możliwości gospodarowania tym lokalem – podkreśliła Ścigaj.

Drugim elementem opracowywanej strategii jest wchłonięcie uchodźców przez rynek pracy. Ścigaj podkreśliła, że w małych miejscowościach jest bardzo duży deficyt pracowników w obszarach usług społecznych. To m.in. pomoc domowa osobom starszym, praca w domach pomocy społecznej czy w ośrodkach wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Pomoc w znalezieniu zamieszkania i pracy uchodźcom z Ukrainy "pozwoli relokować z dużych miast cześć ludzi, którzy chcieliby się przeprowadzić za pracą i mieszkaniem".

Jak zaznaczyła, nowa strategia „przede wszystkim pozwoli uniknąć konfliktów społecznych". Powiedziała, że ponad półtora miliona uchodźców z Ukrainy zostaje w Polsce, więc "trzeba się zastanowić, jak mogą oni wykorzystać swoje zasoby". – Jak sprawić, aby dobrze czuli się w naszych małych społecznościach lokalnych – samorządach" – powiedziała i dodała że jest na tym polu pełne porozumienie wszystkich sił politycznych w Polsce.

Jak poinformowała dziś na Twitterze Straż Graniczna, od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 4 mln 573 tys. osób. Wczoraj było to 21 tys. 700 osób. Pod koniec maja wiceszef MSWiA Błażej Poboży oceniał, że w tamtym momencie w Polsce przebywało około 1,2–1,5 mln uchodźców z Ukrainy.

Cały wywiad z minister w KPRM Agnieszką Ścigaj jest dostępny pod adresem https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1278799,gosc–studia–pap–agnieszka–scigaj.html.


Debata ws. ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. PiS: Potrzebny jest głos całej polskiej klasy politycznej

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
09-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych