zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Ewa Kopacz ws. wysokich premii

Sejm: 976 tys. zł nagród dla kancelarii „zgodne z prawem”

17:00, 19.02.2013;   autor: rumi, em|en, jagr;   źródło: PAP

Nagrody dla kierownictwa kancelarii Sejmu nie są tajne i są przyznawane zgodnie z prawem – zapewniła marszałek Ewa Kopacz. – Fundusz nagród jest rzeczą legalną i oczywistą – podkreśliła.


Podziel się:   Więcej

Jak wynika z pisma szefa kancelarii Sejmu Lecha Czapli przekazanego posłom Ruchu Palikota w odpowiedzi na ich zapytanie, kierownictwo kancelarii otrzymało w 2012 r. nagrody w wysokości ponad 976 tys. zł. Nagrody przyznane szefowi Kancelarii Sejmu wyniosły 65 341,53 zł, te przyznane zastępcy szefa kancelarii 56 279,88 zł, a nagrody dla dyrektorów biur, łącznie z dyrektorem generalnym kierującym gabinetem marszałka Sejmu wyniosły 854 500,90 zł.

Od pewnego czasu krążą mity o tym, jak to w ciemnym pokoju, ktoś, coś potajemnie. To nie jest sprawa tajna – podkreśliła Kopacz. Jak zauważyła, środki finansowe na nagrody są zabezpieczone w budżecie Kancelarii Sejmu.

Kopacz zaznaczyła, że nagrody przyznawane są zgodnie z prawem i „są to akty prawne, które są co najmniej od lat 80–tych”. Marszałek Sejmu wymieniła w tym kontekście m.in. ustawę o pracownikach urzędów państwowych, rozporządzenie prezydenta w sprawie szczególnych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska, rozporządzenie prezesa Rady Ministrów ws. zasad wynagradzania pracowników nie będących członkami korpusu służby cywilnej, a także regulamin i zasady przyznawania nagród z funduszu nagród.

Jak powiedziała, fundusz nagród jest rzeczą legalną i oczywistą oraz jest zatwierdzany przez komisję regulaminową i spraw poselskich. – Nie dzieje się to w sposób tajny – dodała.
 
 
 
...
 
Na późniejszym briefingu prasowym Kopacz tłumaczyła, że w 2001 roku powstał regulamin dotyczący „dodatkowego uposażania nagrodami”. Zgodnie z nim są oceniani pracownicy.

– Szef Kancelarii Sejmu ma do dyspozycji budżet; 3,5 proc. (przeznaczanych jest) na wynagrodzenia w Kancelarii Sejmu, z tego jest tworzona pula nagród i szef Kancelarii Sejmu ocenia swoich pracowników - dyrektorzy poszczególnych biur podlegają szefowi Kancelarii Sejmu – tłumaczyła marszałek.

Jak zwróciła uwagę, w statucie Kancelarii Sejmu jest mowa o szefie Kancelarii i możliwości powołania jego dwóch zastępców. – My pracujemy w składzie: szef i jeden zastępca – powiedziała Kopacz.

Jak mówiła, jest wdzięczna pracownikom Kancelarii Sejmu za ich kompetencje i dyspozycyjność. – Uważam, że jest to uczciwe postawienie sprawy, byłabym ostatnią, która namawiałaby ich do tego, aby oddawali premie – powiedziała Kopacz.

Marszałek zaznaczyła, że także informacje o nagrodach dla prezydium Sejmu (marszałek i wicemarszałkowie) nie były ukrywane. Jak dodała, posłowie składają oświadczenia majątkowe. – W oświadczeniach majątkowych jesteśmy zobowiązani napisać wszystko, łącznie z nagrodą, którą dostajemy – przekonywała.

Kopacz zwróciła też uwagę, że każdy budżet Kancelarii Sejmu jest omawiany przez sejmową komisję regulaminową. – To jest wszystko jawne – powiedziała. Przypomniała, że do wykonania budżetu odnosi się także Najwyższa Izba Kontroli.

– Dzisiaj każdy poseł, a szczególnie ci, których to (nagrody-PAP) tak strasznie rani, mają prawo do tego, by wystąpić z inicjatywą legislacyjną i zmienić te akty prawne, w ramach których funkcjonujemy. Jeśli ta zasada się wyczerpała, jeśli nie ma zgody społecznej na to, to ja czekam i zastosuje się do tego, co wysoka izba ustali, byleby te reguły były czyste – mówiła marszałek. Zadeklarowała, że jest otwarta na dyskusję na ten temat.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych