zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rządowy projekt pod lupą

Sejm czeka na opinię MSZ ws. uboju rytualnego

20:00, 20.06.2013;   autor: jagr;   źródło: PAP

Kancelaria Sejmu czeka na opinię MSZ w sprawie rządowego projektu dotyczącego uboju rytualnego - poinformowały PAP źródła w kancelarii. Ministerstwo odpowiada, że wniosek o opinię wpłynął dopiero w czwartek po południu i prace nad nią trwają.


Podziel się:   Więcej

Według źródeł z Kancelarii Sejmu od pojawienia się tej opinii zależy, czy projekt będzie poddany w piątek pod głosowanie. Sprawa rozstrzygnie się w piątek rano.

W środę odbyło się drugie czytanie rządowego projektu, który dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne pod warunkiem, że będzie on przeprowadzany w rzeźni. W czwartek sejmowa komisja rolnictwa poparła poprawkę PO, która miałaby wprowadzić obowiązek uzyskania pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii na dokonanie tzw. uboju rytualnego oraz określenia, według jakiego obrządku religijnego zostanie on dokonany.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował, że wniosek z Sejmu o wydanie opinii przez resort wpłynął dopiero w czwartek po południu. – Wniosek o opinię w tej sprawie wpłynął do MSZ faksem dziś po południu dokładnie o godz. 13.16 z terminem o wydanie opinii do godz. 14. Z całą pewnością 44 minuty nie wystarczą na tego typu opinię, w tak ważnej sprawie. Zwłaszcza, że sprawozdanie komisji zawiera propozycję nowych rozwiązań – powiedział Bosacki.

Jak podkreślił, „z całą pewnością 44 minuty na opinię w tej sprawie to stanowczo za mało”. – W MSZ prace nad tą opinią w tej chwili trwają. Zależy nam na tym, aby jakość opinii w budzącej takie kontrowersje sprawie była jak najwyższa. Kiedy tylko będziemy gotowi, przyślemy Sejmowi naszą opinię – podkreślił rzecznik MSZ.

Pytany, czy MSZ zdąży z przesłaniem opinii przed piątkowymi sejmowymi głosowaniami, które mają się rozpocząć o godz. 9, odparł: „nie podejmuję się takich spekulacji”.

Zgodnie z regulaminem Sejmu „w sprawach dotyczących zgodności przepisów rozpatrywanych projektów ustaw z prawem Unii Europejskiej obowiązkowe jest zasięganie opinii ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej; termin przedstawienia opinii przez ministra określa komisja”.

Rządowa propozycja ws. uboju rytualnego wywołała kontrowersje wśród posłów. Przeciwko niej opowiadają się kluby PiS i RP, według deklaracji przedstawicieli SLD również większość klubu Sojuszu. Także część posłów PO deklaruje głosowanie przeciwko rządowemu przedłożeniu niezależnie od tego, czy w klubie Platformy będzie obowiązywała dyscyplina.

Projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który stwierdził, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Zakaz uboju zgodnie z wymogami religijnymi obowiązuje zatem od początku 2013 r.

Projekt dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne pod warunkiem, że będzie on przeprowadzany w rzeźni. Wprowadza jednak zakaz stosowania podczas uboju rytualnego tzw. klatki obrotowej, w której zwierzę jest zamykane i unieruchamiane w celu poderżnięcia mu gardła.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych