zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sejm: Komisja rozpatrzyła informację NIK o programie inwestycji dla sportu

12:27, 02.12.2021;   autor: ansa;   źródło: PAP

Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki rozpatrzyła w czwartek informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli "Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu".


Podziel się:   Więcej

Dyrektor Departamentu Nauki, Oświaty i Dziedzictwa Narodowego w NIK Piotr Prokopczyk przedstawiając posłom raport Izby powiedział, że NIK pozytywnie oceniła realizację "Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu", dzięki któremu doszło do rozbudowy bazy dla zawodników uprawiających sporty wyczynowe.

NIK stwierdziła, że w ciągu niemal sześciu lat wybudowano, przebudowano lub wyremontowano 72 obiekty sportowe kosztem ok. 816 mln zł. Jednak pełna ocena wykorzystania obiektów objętych Programem była niemożliwa - Minister Sportu nie określił bowiem zasad takiego monitoringu.

Celem „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” jest zapewnienie zawodnikom kadry narodowej i polskich związków sportowych odpowiednich warunków treningu, dzięki któremu mogą osiągać jak najlepsze wyniki. Dba o to przede wszystkim Centralny Ośrodek Sportu, którego infrastruktura - w ramach działalności podstawowej - jest w całości przeznaczona dla sportu wyczynowego. Programem objęte są także inwestycje Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Polskiego Laboratorium Antydopingowego.

W badanym okresie największe środki minister sportu przeznaczył na inwestycje w województwach: podkarpackim i mazowieckim, a najmniejsze w warmińsko-mazurskim i pomorskim.

NIK ustalił, że cel programu został osiągnięty. W badanym okresie (od stycznia 2015 r. do połowy 2020 r.) doszło do zasadniczej zmiany w infrastrukturze związanej ze sportem wyczynowym. Zbudowano m.in.: pierwszy kryty tor łyżwiarski i pływalnie olimpijskie, specjalistyczne i wielofunkcyjne hale sportowe, trasy narciarskie i nartorolkowe oraz tory wrotkarskie. Zmodernizowano wszystkie Ośrodki Przygotowań Olimpijskich Centralnego Ośrodka Sportu (OPO COS) oraz Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy.

W wymienionym okresie w obiektach COS dofinansowanych w ramach programu zorganizowano w sumie 346 zawodów sportowych, w tym 30 o charakterze światowym, 45 - europejskim i 271 - ogólnopolskim.

W latach 2015-20 na realizację zadań inwestycyjnych w ramach programu minister sportu wydał prawie 816 mln zł. COS otrzymał ok. 125 mln zł, Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy ok. 14 mln zł, a na pozostałe inwestycje resort przeznaczył 677 mln zł.


Lewica chce kontroli NIK ws. zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
27-06-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych