zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm ma zająć się projektem ws. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19

10:21, 20.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Sejm we wtorek rozpoczął nadzwyczajne posiedzenie; zajmie się m.in. projektem PiS zakładającym zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii. Posłowie wysłuchają też informacji premiera nt. stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem.


Podziel się:   Więcej

Posłowie rozpoczną posiedzenie od przeprowadzenia pierwszego czytania projektu, autorstwa PiS, noweli niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Projekt wpłynął do Sejmu w poniedziałek po południu, zakłada wyłączenie odpowiedzialności karnej za określone czyny popełniane przez osoby wykonujące zawód medyczny, gdy działania lecznicze są podejmowane w celu zwalczania epidemii COVID-19.

Ale, jeśli osoba wykonująca zawód medyczny doprowadzi do śmierci pacjenta lub do ciężkiego uszczerbku na jego zdrowiu, naruszy czynność narządu ciała lub doprowadzi do rozstroju zdrowia lub też narazi człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w wyniku rażącego nadużycia uprawnień lub rażącego niedopełniania obowiązków, to będzie podlegała odpowiedzialności karnej.


Do Sejmu wpłynął projekt dot. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19


Projekt ustawy ws. służby zdrowia jest gotowy. Ma być rozpatrywany we wtorek
Ponadto zgodnie z projektem, osobom skierowanym do walki z koronawirusem przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższej niż 200 proc. (dotychczas było to 150 proc.) przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy.

W projekcie zaznaczono, że wynagrodzenie nie może być niższe niż wynagrodzenie, które osoba skierowana do pracy przy zwalczaniu epidemii otrzymała w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym wydana została decyzja o skierowaniu jej do pracy przy zwalczaniu epidemii.


Minister zdrowia: Chcemy zwiększyć liczbę łóżek covidowych
Projekt zakłada wydłużenie okresu realizacji recept do 150 dni od dnia wystawienia na leki, które są obecnie niedostępne. 150 dni, czyli 5 miesięcy, to tyle, jak uzasadniono, ile może trwać tzw. sezon grypowy.

Posłowie rozparzą też projekt Lewicy, który zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania przy pomocy maski, maseczki albo kasku ochronnego, ust i nosa w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Sejm zajmie się także projektem ustawy „premia dla bohatera”, autorstwa PSL, który zakłada przyznanie comiesięcznego dodatku w wysokości 1500 zł dla pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa.


Premier: Wkrótce Stadion PGE Narodowy będzie gotowy do nowej roli
Inne projekty

Harmonogram obrad przewiduje także rozpatrzenie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19, który przygotował klub KO.

Projekt ma pomóc samorządom sprawniej działać w czasie pandemii. Zakłada on, że do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 – gdy zamawiającym jest jednostka samorządu terytorialnego – nie stosuje się ustawy Prawo zamówień publicznych, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub wymaga tego ochrona zdrowia publicznego.

Po wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów wicemarszałkowie: Piotr Zgorzelski (PSL) i Włodzimierz Czarzasty (Lewica) poinformowali, że na posiedzeniu Sejmu będzie debata nad wszystkimi projektami, jakie kluby parlamentarne złożyły w sprawie walki ze skutkami pandemii; kluby będą miały po 10 minut - poinformowali.


Premier: W magazynach jest jeszcze ponad 2 tys. respiratorów; będą kolejne zamówienia remdesiviru
W południe Sejm wysłucha informacji premiera Mateusza Morawieckiego na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2 i wirusem grypy.

W porządku obrad Sejmu jest także wybór Rzecznika Praw Obywatelskich, głosowana będzie kandydatura mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.


Komisja ponownie negatywnie o kandydaturze Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd RPO

Kalendarz transmisji

Grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych