zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm nie powołał Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

18:32, 22.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Sejm nie powołał w czwartek mecenas Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedyna kandydatka na to stanowisko nie uzyskała poparcia bezwzględnej większości głosów.


Podziel się:   Więcej

W związku z tym procedura wyboru RPO zostanie przeprowadzona ponownie. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ustalił termin na składanie wniosków z kandydaturami do 27 października br.

Za wyborem Rudzińskiej-Bluszcz na RPO zagłosowało 201 posłów, 237 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu. Jej kandydaturę zgłosiły kluby opozycyjne, a poparcie dla niej wyraziło ponad 1 tys. organizacji społecznych.

Rudzińska-Bluszcz, obecnie główna koordynatorka sądowych postępowań strategicznych w Biurze RPO, była jedyna kandydatką ubiegającą się o stanowisko Rzecznika.

5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września, ale - zgodnie z ustawą o rzeczniku Praw Obywatelskich – nadal pełni on tę funkcję, do czasu powołania swego następcy.

Kandydatury na następcę Bodnara posłowie mogli zgłaszać do 10 sierpnia. Sejmowe komisje negatywnie zaopiniowały kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz.


Komisja ponownie negatywnie o kandydaturze Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd RPO
 
 
 
...
 


Ponowne głosowanie na komisji sejmowej nad kandydatką na RPO