zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm nie zajmie się na tym posiedzeniu rozwiązaniami ws. odszkodowań wojennych

13:47, 15.05.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Na obecnym posiedzeniu Sejm nie zajmie się rozwiązaniami w sprawie odszkodowań wojennych - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że rząd nie pozwoli wykorzystywać tego tematu do podgrzewania napięć społecznych i politycznych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.


Podziel się:   Więcej

W ubiegłym tygodniu Dworczyk zapowiedział, że szczegóły i działania zapowiadanych przez premiera zmian w prawie, które mają uchronić Polskę przed wypłatą jakichkolwiek odszkodowań wojennych, zostaną przedstawione na rozpoczynającym się środę posiedzeniu Sejmu.

Na konferencji prasowej w środę Dworczyk zapewnił, że rząd nie wycofuje się z prac nad projektem w sprawie reparacji. "Jednak na tym posiedzeniu Sejm (...) nie zajmie się tym" - dodał.

Zapewnił też, że rząd uważnie analizuje wszystkie okoliczności i rozwiązania prawne związane z tą problematyką. – Na tym etapie nie pozwolimy, żeby wykorzystywać ten temat w ostatnim bardzo gorącym momencie kampanii wyborczej. Ewidentnie różne środowiska w Polsce i za granicą próbują wykorzystywać ten temat do podgrzewania napięć społecznych i politycznych – zaznaczył Dworczyk.

Dodał, że „w ten sposób ani polski rząd, ani polski parlament nie pozwoli się wykorzystywać”.

Szczerski: Prezydent będzie rozmawiał z Trumpem o gospodarce i współpracy wojskowej
„To my byliśmy ofiarą II wojny światowej”

Z kolei rzeczniczka PiS Beata Mazurek zapewniła, że Polska nic nikomu nie będzie płacić. – To my byliśmy ofiarą II wojny światowej. Jeśli ktokolwiek ma cokolwiek zwracać to nam, Polsce – powiedziała.

Na początku maja prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w Pułtusku, „że Polska żadnych zobowiązań wojennych nie ma i to zarówno z punktu widzenia prawa, jak i z punktu widzenia elementarnej moralności i przyzwoitości”. Dodał, że „to nam należy zapłacić”. – To nam są niektórzy na zachód od polskich granic winni dziesiątki, setki miliardów euro czy dolarów, może nawet więcej niż bilion, my nie jesteśmy nikomu nic winni – podkreślił.

Przemawiający po Kaczyńskim, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „my byliśmy tutaj najbardziej mordowanymi ofiarami”. – I nigdy się nie zgodzimy na jakiekolwiek wypłaty dla kogokolwiek z tego powodu, jakiekolwiek odszkodowania – zapowiedział. – Znajdziemy odpowiednie formuły prawne i tak długo, jak będziemy odpowiadali za życie polityczne, to te regulacje, legislacja, którą my wdrożymy, nie będzie na pewno odpowiedzią na jakiekolwiek roszczenia z jakiejkolwiek strony. Nie pozwolimy na to – zadeklarował Morawiecki.

W sprawie ochrony własności RP przed roszczeniami swój projekt ustawy złożyli posłowie Kukiz'15. Projektem miał zająć się Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu, ostatecznie jednak został on zdjęty z porządku obrad.

Wiceszef klubu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski informował, że projekt zawiera trzy elementy: zakaz jakiegokolwiek dochodzenia roszczeń do mienia bezspadkowego w Polsce; kwestię informowania przez rząd polskiej opinii publicznej na temat osób fizycznych i prawnych, które z takimi roszczeniami do strony polskiej występują oraz kwestię surowego karania za złamanie zakazu dochodzenia roszczeń do mienia bez spadkowego.

Szczerski: nie ma podstaw, by dochodzić w Polsce roszczeń dot. mienia bezspadkowego

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych