zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sejm o cenach gazu w 2023 r. i tzw. ustawie abolicyjnej

07:56, 01.12.2022;   autor: msies;   źródło: PAP, IAR

Dziś w drugim dniu posiedzenia Sejm zajmie się m.in. sprawozdaniem Komisji o pilnym rządowym projekcie ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.


Podziel się:   Więcej

W środę Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o co wnioskowały ugrupowania opozycyjne KO, PSL, Lewica, Konfederacja i Polska 2050.

Ceny gazu i usług dystrybucji mają w przyszłym roku pozostać na tym samym poziomie jak w roku 2022. Najważniejsze rozwiązania proponowane w ustawie to wprowadzenie maksymalnej ceny za gaz na poziomie około 200 złotych za megawatogodzinę oraz zamrożenie wysokości stawek opłat dystrybucyjnych.

Odbędzie się też drugie czytanie projektu ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów na urząd prezydenta zarządzonych na 10 maja 2020 roku.

Przepisy przygotowane przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakładają, że z powodu przekazania w czasie stanu epidemii Poczcie Polskiej spisu wyborców w związku z zarządzonymi wyborami nie będą wszczynane postępowania. Jednocześnie projekt zakłada, że te, które są już prowadzone, zostaną umorzone.


Ustawa abolicyjna. PiS: to akt dziejowej sprawiedliwości; KO: projekt burzy trójpodział władzy
W planie obrad jest ponadto rządowy projekt ustawy o fundacji rodzinnej . Według resortu rozwoju i technologii umożliwienie zakładania takich fundacji ma wspierać wielopokoleniową sukcesję w polskich firmach i pomagać w akumulacji polskiego kapitału.

Na wniosek Prawa i Sprawiedliwości, Sejm ma wysłuchać informacji bieżącej na temat budowanej przez polski rząd sieci nowoczesnych instytucji muzealnych .

Przedstawiciele rządu będą też odpowiadać na pytania bieżące. Posłowie KO chcą zapytać ministra obrony o ofertę rozmieszczenia w Polsce niemieckich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, a ministra aktywów państwowych o rekordowe zyski Orlenu i wysokie ceny paliwa. Posłowie PiS kierują pytanie do ministra edukacji w sprawie zgłaszanych wątpliwości dotyczących ustawy Prawo oświatowe. Posłowie PiS chcą też zapytać ministra zdrowia o zmiany dotyczące modelu finansowania służby zdrowia w kontekście rządowego projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.


„Jeśli Niemcy nie zgodzą się na wyjazd baterii Patriot na Ukrainę, to trzeba tę ochronę przyjąć u nas”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych