zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm odbył drugie czytanie prezydenckiej noweli ustawy o SN

15:10, 25.02.2021;   autor: elolc;   źródło: IAR

Głównym celem projektu jest wydłużenie o dwa lata terminu, wnoszenia skargi nadzwyczajne od prawomocnych wyroków zapadłych po wejściu w życie konstytucji z 1997 roku. Obecnie maksymalny termin wynosi trzy lata.


Podziel się:   Więcej

Skargę nadzwyczajną o której mowa w noweli mogą wnosić Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich. Obecnie maksymalny termin na jej złożenie wynosi trzy lata, a prezydent proponuje wydłużenie tego terminu o kolejne dwa lata.

Skarga nadzwyczajna rzeczywiście cieszy ogromną popularnością, może nawet nadmierną względem tego, czego się spodziewaliśmy. Stąd konieczność zmian. Lata na składanie skargi minęły szybko i teraz musimy to wydłużyć - mówił w Sejmie Kazimierz Smoliński z PiS.

Nowe przepisy regulują też tryb wyboru kandydatów na Prezesa Sądu Najwyższego i uprawnień Pierwszego Prezesa tego sądu. Zmiany mają doprowadzić do tego, że wybór prezesów izb Sądu Najwyższego będzie odbywał się bez zakłóceń.

Projekt ustawy skrytykowała opozycja. Barbara Dolniak z Koalicji Obywatelskiej mówiła, że nowe przepisy ingerują w niezależność sądów.

- Panu prezydentowi przysługuje prawo do powołania na stanowisko, ale nie przysługuje mu uprawnienie do powierzenia obowiązków - powiedziała posłanka KO. - To prawda, że powierza je sędziemu, ale do wskazania kandydata uprawnieni są sędziowie, a nie prezydent.

Projekt ustawy wraz z zaproponowanymi poprawkami trafił do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.Spychalski: Prezydent po 30 kwietnia powoła I prezesa Sądu Najwyższego
  

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych