zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec ustawy o rezerwach strategicznych

20:51, 21.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu, odrzucającą w całości ustawę o rezerwach strategicznych. Wynik głosowania oznacza, że ustawa trafi teraz do prezydenta.


Podziel się:   Więcej

Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 238 posłów, 213 było przeciw, a czterech się wstrzymało.

Ustawa przewiduje, że Agencję Rezerw Materiałowych pozostającą w gestii ministra właściwego ds. energii zastąpi Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych nadzorowana przez premiera. W sytuacjach kryzysowych nowa Agencja będzie mogła dokonywać szybkich zakupów z pominięciem przepisów o zamówieniach publicznych.

Nowe prawo reguluje zagadnienia z zakresu tworzenia, utrzymywania, udostępniania, wymiany, zamiany i likwidacji rezerw strategicznych oraz zasady ich finansowania.

Celem regulacji ma być bardziej efektywne zabezpieczenie Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli na wypadek zagrożeń mogących wywołać zakłócenia w podaży i popycie niektórych towarów i dóbr na rynku, a tym samym negatywne konsekwencje dla bezpieczeństwa państwa, w tym dla życia i zdrowia obywateli.


Ustawa o rezerwach strategicznych wraca do senackiej komisji


Komisja finansów za zmianą w planie finansowym ARM wz. z koronawirusem
Ustawa poszerza zakres zadań, które do tej pory były realizowane przez Agencję Rezerw Materiałowych i zwiększa asortyment rezerw. Przewiduje możliwość utworzenia rezerw, które nie zostały ujęte w programie w sytuacji, gdy występuje brak albo znaczny deficyt określonych asortymentów.

Podstawowym trybem udostępniania rezerw strategicznych będzie decyzja premiera. Będą dodatkowe szczególne tryby udostępniania rezerw na potrzeby ministra obrony, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości czy szefa ABW.

Rezerwy będą mogły być udostępniane w innych okolicznościach niż kryzysowe. Premier będzie miał prawo nieodpłatnie udostępnić określony specjalistyczny sprzęt techniczny np. na wsparcie celów społecznych lub przedsięwzięć gospodarczych, w szczególności związanych z budową, modernizacją lub remontem infrastruktury.

Senat przegłosował odrzucenie tej ustawy w całości. Jak napisano w uzasadnieniu tej propozycji, zdaniem Senatu „ustawa, która w założeniu miała prowadzić do zwiększenia skuteczności i podniesienia poziomu efektywności działań obecnej Agencji Rezerw Materiałowych, nie realizuje zamierzonego celu, a wręcz może przyczynić się do pogłębienia problemów związanych z dotychczasowym zarządzaniem systemem rezerw strategicznych”.


Komisja finansów za zmianą w planie finansowym ARM wz. z koronawirusem

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych