zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej

19:16, 23.06.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Sejm w czwartek nie poprał większości poprawek Senatu do ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Poprawki te dotyczyły przepisów ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.


Podziel się:   Więcej

Posłowie natomiast przyjęli cztery poprawki o charakterze technicznym, doprecyzowujące przepisy pod kątem zgodności z prawem UE.

Znowelizowana ustawa określa zadania i kompetencje instytucji w związku z unijnymi przepisami w obszarze ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego. Ma ona na celu usprawnienie realizacji zadań przez organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących ich stosowania.

Nowe przepisy umożliwią m.in. dokonywanie w Polsce uboju w gospodarstwie bydła do 12. miesiąca życia w ramach produkcji mięsa na użytek własny.

Aktualnie można dokonać takiego uboju tylko do 6. miesiąca życia.


Senat za poprawkami do ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej


Komisja senacka za ustawą o Inspekcji Weterynaryjnej z poprawkami
Ponadto ustawa pozwoli na stworzenie elektronicznej książki leczenia zwierząt, która zapewni dostępność dla kontroli urzędowych pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność.

Ustawa ureguluje także kwestię dotyczącą przywozu niezharmonizowanych produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich. Minister rolnictwa będzie mógł określić w rozporządzeniu weterynaryjne wymagania przywozowe dla produktów pochodzenia zwierzęcego, jeżeli nie zostały one ustanowione w przepisach UE.

Ustawa została uchwalona przez Sejm 28 kwietnia br., większość przepisów ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.


Posłowie nie wnieśli poprawek do projektu ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
03-07-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych