zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie informacji na temat Narodowego Programu Szczepień

21:16, 17.09.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Sejm odrzucił w piątek wniosek o odrzucenie informacji ministra zdrowia na temat organizacji Narodowego Programu Szczepień przy zwiększonej liczbie dostaw szczepionek oraz informacji na temat zutylizowanych dawek, a tym samym informację przyjął.


Podziel się:   Więcej

Informację na temat organizacji Narodowego Programu Szczepień przedstawiła w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Anna Goławska. Wniosek o przedstawienie informacji złożyło koło Polska 2050.

Wiceszefowa resortu zdrowia mówiła, że w środę badania potwierdziły 767 nowych zakażeń koronawirusem, a to o ponad 200 nowych przypadków więcej niż we wtorek. - Zbliżamy się szybkimi krokami do tysiąca chorych na dobę, więc widzimy jak ważne jest to, aby korzystać ze szczepień i jak bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej osób zaszczepiło się - podkreśliła.

Przekazała, że od początku akcji szczepień spośród wszystkich osób zakażonych jedynie 0,8 proc. to osoby, które zostały w pełni zaszczepione.

Goławska przekazała, że według danych ze środy, w województwie lubelskim jest najwięcej osób zakażonych, a jest to jednocześnie województwo o najmniejszej liczbie osób zaszczepionych.

Ustawa o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Dwie poprawki przyjęte

Pełne zaszczepienie przyjęło 19,1 mln osób


Wiceminister zdrowia mówiła, że Polska zakupiła łącznie ponad 99 mln dawek szczepionek, a dotychczas do Polski dostarczono prawie 60 mln dawek. Dodała, że do tej pory podano ponad 36,77 mln dawek szczepionki. - Z czego pełne zaszczepienie przyjęło 19,1 mln osób, co stanowi prawie 50 proc. populacji - przekazała Goławska.

Poinformowała, że najwięcej osób w pełni zaszczepionych - powyżej 52 proc. jest w województwie mazowieckim, wielkopolskim oraz pomorskim. Najmniej pełnych dawek przyjęto w województwie podkarpackim - 36,7 proc.; podlaskim - 40,36 proc.; lubelskim - 42,68 proc.

Goławska przyznała, że aktualnie liczba osób chętnych do szczepienia spada. - Prośba do wszystkich, którzy jeszcze nie przyjęli szczepienia, aby udali się do najbliższego punktu szczepień. Dzisiaj można zrealizować szczepienie bez umawiania się, można skorzystać w dowolnym punkcie przyjąć szczepionkę, można skorzystać ze szczepień organizowanych w aptekach, podczas różnych eventów - zaznaczyła Goławska.

Podkreśliła, że Polska zaangażowała się w pomoc innym krajom w walce z koronawirusem i do tej pory przekazała około 7 mln dawek szczepionki m.in. do Tajwanu, Australii, Kenii, Norwegii, czy Hiszpanii.

- Jeśli chodzi o utracone dawki to, na 13 września utracono 433 tys. 20 dawek szczepionek, tj. niecały 1 proc. dostarczonych do Polski szczepionek. Przy czym najczęstszym (powodem) utraty dawek jest niewystarczająca liczba pacjentów. Po prostu niektórzy pacjenci zapisują się i nie docierają do punktu szczepień - powiedziała Goławska.

W piątek za odrzuceniem tej informacji resortu zdrowia głosowało 216 posłów, 227 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Premier: Państwo polskie stoi na straży wolności i bezpieczeństwa wszystkich obywateli