zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera Jacka Sasina

22:12, 28.05.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Sejm odrzucił w czwartek wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Odwołania Sasina chciała KO za – ich zdaniem – próbę bezprawnego zorganizowania wyborów prezydenckich. Według PiS zarzuty opozycji były kuriozalne.


Podziel się:   Więcej

Za wyrażeniem wotum nieufności wobec wicepremiera ministra aktywów państwowych Jacka Sasina głosowali w czwartek w Sejmie wszyscy obecni na sali posłowie opozycji: KO, Lewicy, PSL-Kukiz'15, Konfederacji oraz jeden poseł niezrzeszony; przeciw byli posłowie PiS. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Za wyrażeniem wotum nieufności wobec Jacka Sasina było 223 posłów, przeciw opowiedziało się 234, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Jak wynika z informacji na stronie Sejmu za wotum nieufności opowiedziało 133 posłów Koalicji Obywatelskiej; 49 posłów Lewicy; 29 posłów PSL-Kukiz15; 11 posłów koła Konfederacji oraz 1 poseł niezrzeszony.

Przeciw wyrażeniu wotum nieufności głosowało 234 posłów PiS.

Od głosu nikt się nie wstrzymał.

Głosowało łącznie 457 posłów. Udziału w głosowaniu nie wzięli: Anna Maria Siarkowska (PiS), Magdalena Filiks (KO) oraz Zbigniew Ziejewski (PSL-Kukiz'15).


Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Jacka SasinaW Sejmie wniosek o odwołanie Jacka Sasina
 
 
 
...
 
Wcześniej we wtorek sejmowa komisja Energii i Skarbu Państwa negatywnie zaopiniowała wniosek opozycji o wotum nieufności dla wicepremiera.

Wniosek o wotum nieufności dla wicepremiera złożyli posłowie KO. Miał on związek z przygotowywanymi na 10 maja wyborami korespondencyjnymi na prezydenta RP. Wybory ostatecznie się nie odbyły, jednak wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze. Za organizację głosowania – zgodnie z ustawą z 6 kwietnia o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. – odpowiadał minister aktywów państwowych. Ustawa weszła w życie 9 maja.

Politycy opozycji zarzucali Sasinowi, że jego działania ws. wyborów były bezprawne. Wskazywali np. „bezprawne wydrukowanie kart wyborczych”, na które wydano dziesiątki milionów złotych.


Premier: Wniosek o odwołanie Jacka Sasina jest kuriozalny

W ocenie PiS zarzuty opozycji są kuriozalne i opierają się na doniesieniach medialnych.

Sam Sasin mówił we wtorek, że wszystkie działania organów państwa w kwestii organizacji planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich miały konstytucyjne oparcie, a temu, że wybory się nie odbyły winna jest obstrukcja Senatu i samorządów, utożsamiających się z opozycją.

Mówił m.in., że przy organizacji wyborów nie działał na podstawie własnych decyzji, tylko decyzji marszałek Sejmu i premiera. Jak podkreślał, nie zlecał drukowania kart wyborczych PWPW oraz nie zlecał Poczcie dostarczenia obywatelom pakietów wyborczych, ponieważ z powodu obstrukcji opozycji wybory nie mogły się odbyć.


Sejmowa komisja skarbu negatywnie o wniosku o odwołanie Sasina

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych