zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm podwyższa składkę rentową

18:48, 21.12.2011;   autor: em|en, ap;   źródło: PAP, TVP

Posłowie uchwalili ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, która podwyższa składkę rentową o 2 proc. po stronie pracodawcy. Zmiana ma wejść w życie od 1 lutego 2012 roku. Wcześniej, rozpoczynając 4. posiedzenie, Sejm przyjął specjalną uchwałę upamiętniającą zmarłego b. prezydenta Czech Vaclava Havla.

fot. Sejm/K. Białoskórski
fot. Sejm/K. Białoskórski

Podziel się:   Więcej

NA ŻYWO: 4. posiedzenie Sejmu RP

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewidującą m.in. podwyżkę składki rentowej o 2 punkty procentowe po stronie pracodawców. Projekt przewiduje, że składka wzrośnie z obecnych 6 do 8 proc., pracownik będzie więc płacił tak jak dotychczas 1,5 proc. pensji brutto, pracodawca zaś 6,5 proc. pensji brutto.

Według wyliczeń rządu dodatkowe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu wyższej składki rentowej wyniosą około 7 miliardów w skali roku. Za przyjęciem głosowało 251 posłów, przeciw 184, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Ustawa ma wejść w życie 1 lutego przyszłego roku.
Parlament o zmianach w ubezpieczeniach społecznych

Sławomir Jan Piechota (PO) rekomendował przyjęcie ustawy uchwalonej we wtorek na wspólnej Komisji Finansów Publicznych i Polityki Społecznej. Poseł przypomniał, że deficyt finansów publicznych i narastający dług publiczny są wynikiem światowego kryzysu gospodarczego.

Jak mówił, w przyszłym roku obsługa długu publicznego przekroczy 43 mld złotych. Gdyby go nie hamować, sytuacja mogłaby ulec dalszemu pogorszeniu. Podkreślił, że zmiana wymaganej składki rentowej jest tylko częścią odbudowy składki publicznej. Tłumaczył, że ta zmiana może nas uchronić przed jeszcze większymi kłopotami, a w konsekwencji przywrócić stabilność finansów publicznych.

Przemysław Wipler (PiS) oświadczył, że jego klub będzie głosował przeciwko przyjęciu ustawy. Zdaniem PiS podniesienie składki rentowej zmniejszy aktywność gospodarczą Polaków, zwiększy bezrobocie, doprowadzi do wypchnięcia ludzi na umowy śmieciowe, do pracy na czarno oraz do pracy poza granicami kraju.

Dlatego PiS jest przeciwko ustawie – powiedział poseł Wipler. Jak dodał, PiS ma również wątpliwości co do konstytucyjności ustawy, dlatego też będzie wnioskować o skierowanie tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Barbara Popiołek (Ruch Palikota) powiedziała, że podniesienie składki rentowej o 2 punkty procentowe uderzy przede wszystkim w małe i średnie przedsiębiorstwa. Podkreśliła, że może to spowodować upadek firm i w konsekwencji nie będzie dodatkowych wpływów do budżetu, a tylko większe bezrobocie. Posłanka zadeklarowała, że jej klub będzie głosował za odrzuceniem ustawy.

Piotr Walkowski powiedział, że PSL jest za przyjęciem ustawy. Jak tłumaczył, jest to początek naprawy finansów państwa. Mówił, że trzeba od czegoś zacząć, aby oddalić się od katastrofalnej bariery zadłużenia.

Zdaję sobie sprawę, że pięć lat temu była inna sytuacja, brakowało rąk do pracy, były warunki sprzyjające, ale zmieniły się warunki i trzeba reagować – powiedział Walkowski. Odniósł się też do zarzutów, że zwiększyły się wydatki na administrację rządową. Powiedział, że osoby zatrudnione w administracji rządowej działają z pożytkiem dla społeczeństwa i nazywanie ich biurokratami jest krzywdzące.

Anna Bankowska powiedziała, że SLD jest za przyjęciem ustawy. Posłanka tłumaczyła, że jej klub zdaje sobie sprawę z sytuacji, w jakiej znalazły się finanse państwa, dlatego przyjęcie tej ustawy będzie tzw. „mniejszym złem”, które posłuży ratowaniu budżetu. Posłanka zastrzegła jednak, że w zamian za to spodziewa się dyskusji na temat wsparcia osób najuboższych, m.in. dyskusję na temat progów uprawniających do pomocy społecznej, aby więcej ludzi w czasach kryzysu mogło uzyskać tę pomoc.

Solidarna Polska negatywnie odnosi się do projektu ustawy o podwyższeniu składki rentowej. Piotr Szeliga powiedział, że jej przyjęcie doprowadzi do zmniejszenia aktywności zawodowej Polaków, wzrostu bezrobocia – zwłaszcza wśród ludzi młodych, zwiększenia szarej strefy. – Rząd liberałów dobija polskich przedsiębiorców – powiedział Szeliga. Dodał, że jego klub będzie głosować za odrzuceniem tego projektu.
Komisja znajdzie rozwiązanie dla problemu zgromadzeń

Posłowie zadecydowali również, że prezydencki projekt zmian w przepisach o zgromadzeniach trafi do dalszych prac w komisji. Przewiduje on m.in. zakaz uczestnictwa w manifestacjach osób zamaskowanych.

Odrzucenia projektu chciały kluby PiS i Ruchu Palikota. Wniosek jednak nie zyskał akceptacji posłów: za odrzuceniem projektu głosowało 171 posłów, przeciw było 263, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Projekt zmian Prawa o zgromadzeniach został przedstawiony przez prezydenta w listopadzie. Ma związek z zamieszkami, do których doszło na ulicach Warszawy podczas obchodów Święta Niepodległości. Komorowski zapowiedział wtedy, że zleci prace nad znalezieniem rozwiązań, które – bez zmiany konstytucji – nowelizowałyby Prawo o zgromadzeniach. Wyraził też żal i ból z powodu „hańbiących zachowań” podczas obchodów 11 listopada. W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu.

Co z orzełkiem?

Także komisja, tym razem kultury fizycznej, sportu i turystyki, zajmie się nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie oraz o pieczęciach państwowych i w ustawie o sporcie – uzgodnili posłowie wszystkich klubów.

Prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz, który w imieniu głowy państwa uzasadniał w Sejmie projekt nowelizacji, zwrócił uwagę, że w świetle dotychczasowych przepisów istnieje możliwość, ale nie obowiązek, umieszczania godła na strojach reprezentacji kraju i reprezentacji olimpijskiej.

Ostatni przypadek związany z bulwersującym dużą część społeczeństwa wydarzeniem dotyczącym nieumieszczenia godła na strojach reprezentacji piłkarskiej, spowodował konieczność zmian w prawie. Stąd też ta inicjatywa pana prezydenta – powiedział Łaszkiewicz.

Chodzi o to, że na zaprezentowanych 8 listopada we Wrocławiu strojach, w których drużyna trenera Franciszka Smudy miała wystąpić podczas Euro 2012, znalazło się logo PZPN i logo producenta (firmy Nike), natomiast zabrakło tradycyjnej naszywki z orzełkiem. Wywołało to oburzenie wśród kibiców. Protestowali też słynni sportowcy i politycy. Zdziwienia decyzją PZPN nie kryli m.in. prezydent i premier Donald Tusk.

Jak mówił Łaszkiewicz, projekt przygotowany przez prezydenta „wprowadza zasadę zobowiązującą do używania godła Rzeczypospolitej Polskiej tj. orła białego na czerwonym polu tarczy, w stroju reprezentacji kraju lub w stroju reprezentacji olimpijskiej”.

Odstępstwo od obowiązku umieszczania godła narodowego na strojach polskich reprezentacji - według prezydenckiego projektu - będzie mogło wynikać wyłącznie z wiążących Polskę przepisów międzynarodowych federacji lub Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, które zakazują albo przewidują obowiązek stosowania innych symboli, jak na przykład barwy narodowe.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych