zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sejm: posłowie PiS po prawej stronie, obok Konfederacja i PSL, dalej KO i Lewica

10:12, 06.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Kancelaria Sejmu zaproponowała, aby PiS zajęło prawą część sali obrad, obok, bliżej mównicy siedzieliby posłowie PSL, a w rzędach za ludowcami - posłowie Konfederacji; dalej w lewej części mają zasiąść posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy - poinformował dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.


Podziel się:   Więcej

i Kancelarii Sejmu na temat organizacji pracy w Sejmie IX kadencji.

Grzegrzółka poinformował, że Kancelaria Sejmu przedstawiła propozycję podziału miejsca na sali. Zgodnie z nią – patrząc z perspektywy fotela marszałka Sejmu – posłowie PiS zasiedliby po prawej stronie sali. Obok nich swoje miejsca mieliby posłowie PSL oraz Konfederacji, z tym, że ludowcy siedzieliby „na dole”, bliżej mównicy, a posłowie Konfederacji za nimi, bliżej galerii sejmowej.

Dalej, czyli bardziej na lewo swoje miejsca mieliby posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Propozycji podziału miejsc na sali nie zaakceptował klub KO. – W centrum sali sejmowej, pomiędzy PO a PiS, posadzono Konfederację i Polskie Stronnictwo Ludowe. My tego nie akceptujemy, uważamy, że jest to pogwałcenie czegoś, co nazywamy tradycją parlamentarną – powiedział Zbigniew Konwiński uczestniczący w spotkaniu w imieniu KO.

Krzysztof Bosak (Konfederacja) po spotkaniu w Sejmie napisał na Twitterze, że po ponad godzinnej dyskusji wypracowano kompromis. „Posłowie Konfederacji będą siedzieć w grupie w centrum sali, między PiS i PSL, przy głównym korytarzu do mównicy” – napisał Bosak.

Poseł Krzysztof Paszyk (PSL) powiedział, że miejsce pomiędzy PiS, a PO „to właściwe miejsce dla PSL”. – Zawsze historycznie centrum sali plenarnej było miejscem PSL. Tym bardziej dzisiaj, kiedy wyszliśmy z propozycją budowania umiarkowanego centrum jest to dobre dla nas miejsce, odpowiadające naszym wartościom i programowi, który realizujemy – podkreślił.