W uchwale Sejmu przypomniano, że „w połowie 1940 r. decyzją Centralnego Kierownictwa Ruchu Ludowego powołano Bataliony Chłopskie”.
„Stanowiły one swego rodzaju fenomen w ponad stuletniej działalności politycznego ruchu ludowego, jak również w dziejach narodu polskiego” – podkreślili posłowie w uchwale.
Przypomniano, że struktury organizacyjne Batalionów Chłopskich objęły cały obszar okupowanej Polski. „Walczyło w nich ponad 157 tys. żołnierzy, a łącznie z sanitariuszami Zielonego Krzyża ponad 170 tys., co czyniło je drugą co do wielkości po AK organizacją zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego” – czytamy w uchwale.
„Pod względem ilości akcji bojowych Bataliony Chłopskie plasowały się w czołówce organizacji zbrojnych polskiego ruchu oporu” – podkreślili posłowie.
Oceniono, że Bataliony Chłopskie „utworzone przez chłopów i przez nich dowodzone w okresie okupacji dały dowód głębokiego patriotyzmu”.
>br/>
„W 80. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich Sejm RP oddaje hołd ich twórcom, dowódcom, żołnierzom, sanitariuszom Zielonego Krzyża i wszystkim, którzy w okresie okupacji hitlerowskiej udzielali im wsparcia” – czytamy w uchwale.